YKS TYT Sınav Ücretleri Ne Kadar? 2018 ÖSYM Açıklama!

0
415
YKS - TYT Sınav Ücreti - Sınav Tarihi
YKS - TYT Sınav Ücreti - Sınav Tarihi

YKS TYT Yeni Sınav Sistemi tarihleri önemli açıklama ve ÖSYM sınav gelişmeleri merakla beklenirken yeni sınav sistemi ile ilgili yeni üniversite sınavı ne zaman ve nasıl olacak? Milyonlarca üniversite adayları YGS LYS yerine adeta transfer olan YKS TYT ile ilgili gerçekleşen önemli açıklamaları çok yakından takip etmekte. Yükseköğretim Kurulu(YÖK), yeni sınav sistemi ile ilgili açıklama yapmaya devam ederken yeni sınavlarda sadeleşmeye gidilmesinin beraberinde yeni üniversite sınavı puanlarında da farklı bir uygulama olacağı konuşulmakta.ÖSYM 2018 YENİ SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Yeni sınan sistemi ile ÖSYM 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları (YKS başvuru), 1 Mart-21 Mart 2018 tarihinde alınacak. YKS Sınav Sonuçları, 31 Temmuz’da adaylara açıklanacak. YÖK tarafından öğrencilerin konsantrasyonunu göz önüne bulundurularak TYT’yi 2 oturuma ayırdı. Yapılacak sınavın toplam soru sayısı 80’den 120’ye yükseltilirken YKS sınav süresi de 90’dan 135 dk’ya çıktı. İlk ifadelere göre 23 Haziran 2018 Cumartesi tarihi sabah saatlerinde TYT sınavı, öğleden sonra ise 2. aşama sınavı yapılacağı planlanırken. 9 kasım gecesi gelen açıklamada ise 2. aşama sınavı pazar gününe alındığı belirtildi. Sınavın 2 özel oturumunun 1 günde gerçekleştirmek yerine, 1. kısmın cumartesi sabahtan, 2. aşamanın ise pazar sabahı gerçekleşmesi için karar alındı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ilk oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) TYT 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah saatlerinde, 2. oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah saatlerinde, YKS Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra gerçekleştirilmesi için karar alındığı belirtilmekte. Yapılacak 2. oturumda ve diğer dil sınavında, genel sınav uygulaması ve soru stili açısından herhangi bir farklı uygulama olmayacağı da belirtilmekte.

YKS TYT Yeni Sınav Sistemi 2018
YKS TYT Yeni Sınav Sistemi 2018

Yükseköğretim Kurulu tarafından esas alındığı belirtilen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olarak bilinen Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)’de, Türkçe testinde bulunan 40 soruya ek şekilde 20 adet sosyal bilimler (coğrafya, din kültürü ile ahlak bilgisi, felsefe ile tarih) sorusu daha eklendiği belirtilmekte.YKS TYT SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 9 kasım gecesi saat  22.00’de yapılan açıklama içinde yine farklı bir uygulamaya gidilmesi ile yapılacak yeni üniversiteye giriş sistemi içinde ilk açıklamada yapılacak 1. oturumda yalnızca 40 adet Türkçe, 40 adet Matematik olmak üzere ilk oturum için toplamda 80 adet soruya 90 dakika verilmekteydi. Hem sınavın gününde farklılığa gidildi, hem de yeni ek testler eklendiği de belirtiliyor. Yapılan ilk açıklamaya göre 23 Haziran 2018 Cumartesi tarihinde sabah saatlerinde yapılacak TYT, öğleden sonra ise 2. aşama sınavı yapılacağı belirtilmekteydi. 9 kasım gecesi gerçekleşen açıklamaya göre 2. aşama sınavı pazar gününe çekildiği belirtiliyor. İlk yapılan açıklamada 2 dersten 2 teste 7 adet ders daha eklenmiş oldu. YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre Yükseköğretim Kurulu’nun topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde bulundurulduğunda paydaşların görüşlerine ayrıca eleştirilerinin dikkate alması tabii olduğu vurgulanırken, bu bağlamda gerçekleşen müzakere ve analizler sonucunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltacak ve giderecek yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapıldığı belirtilmekte.

2018 YKS TESTLERİNE DİN, FELSEFE VE FEN KONULARI EKLENDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. olağan oturumu için Temel Yeterlilik Sınavı içinde, mevcut Türkçe testindeki 40 soruya ek bir şekilde 20 adet sosyal bilimler (coğrafya ile din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ile tarih) sorusu daha eklendiği belirtilmekte. Genel Matematik testindeki toplam 40 soruya ek şekilde de 20 adet fen bilimleri sorusu (biyoloji, fizik ile kimya) olacak şekilde TYT’de toplamda 120 sorunun bulunması ve sorulması karara bağlanmış oldu. Daha önce yapılan açıklamaya göre soru başına denk gelen zaman diliminde herhangi bir farklılık da söz konusu görünmüyor. Toplamda 120 soru için genel sınav süresi 135 dakika olacak şekilde güncellenmiş oldu.

YKS 2. AŞAMA SINAVI PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

YKS için yapılacak 2. sınavın iki oturumunun 1 gün içine sığdırılması yerine, 1. aşamanın cumartesi günü sabahtan, ikinci aşamanın ise pazar günü sabah gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ilk oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, 2. oturumunun ise 24 Haziran 2018 Pazar günü sabahtan, yapılacak 2018 dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar tarihi öğleden sonra olmasına karara bağlandı. Sınavda 2. oturumda ve mevcut dil sınavında, sınav uygulaması ile soru stili yönünden herhangi bir farklılığa gidilmediği belirtiliyor. Lisans programlarına yerleştirme işlemleri için mevcut puan türleri, daha önce belirtildiği gibi sözel, sayısal, eşit ağırlık ile dil puanı şeklinde yapılacağı biliniyor.

2018 YKS KAÇ DAKİKA OLACAK?

YÖK tarafından adayların konsantrasyonunu göz önüne bulundurup TYT’yi 2 oturuma ayırdı. Yapılacak sınavda mevcut soru sayısı 80’den 120’ye yükseltilirken sınav süresi de 90 dakikadan 135 dakikaya çıkarıldı.

YKS SINAV BAŞVURULARI NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILACAK?

2018 YKS’ye başvuru işlemleri 1-21 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. ÖSYM resmi sayfası üzerinden, “2018 Yılı ÖSYM Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi” açıklandı. Bu durumda 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuru işlemleri, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınması planlanıyor. 2018 YKS Sınav Sonuçları, 31 Temmuz günü açıklanıp paylaşılacak.

YÖK’TEN 2018 YKS AÇIKLAMASI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) sınava gireceklere yöneltilecek Türkçe ile matematik sorularının yalnızca adayların bilgileri ile kalmayıp, sözel ve sayısal bölümlerde sahip olmaları düşünülen yeterlilikleri, bilgi ile alakalı becerilerini de içine alacağı belirtildi.

ÖSYM - 2018 YKYS / TYT Başvuru İşlemleri
ÖSYM – 2018 YKYS / TYT Başvuru İşlemleri

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından yapılan açıklamaya göre TYT’de Türkçe ile Matematik testlerinde sorulması düşünülen soruların, YGS’den farklı şekilde olacağını belirtilirken “TYT için ezbere yönelik sınav sisteminden muhakemeye ek olarak bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine olduğu” değerlendirilmesi yapılmakta.

Ayrıca YÖK ile YKS’nin 1. oturumunda sınava girecek olan adayların diğer sosyal bilimler dersleri ile alakalı olacak şekilde Türkçeyi doğru biçimde kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlayabilme, genel kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ile imla kurallarını doğru kullanma becerilerinin ölçüleceğini belirtti.

2018 YKS’de Matematik testine girecek olan üniversite adaylarının ise fen bilimleri dersleriyle de ilişkili şekilde işlem yapma ve temel matematik standartlarını normal yaşamda kullanabilme becerileri incelenecek.

2018 YKS SORULARI NASIL OLACAK?

Sınava girecek adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacağı belirtildi. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi ile ilgili daha kapsayıcı olacak, tüm adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

Lisans programlarına geçiş için planlanan 180 baraj puanı, adayın 1. oturumla beraber 2. oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60’ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekeceği de belirtiliyor.

Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş  için TYT’den 150 baraj puanının aranması da söz konusu. Ayrıca sınava girecek adaylar için 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.

2018 YKS sınavına girecek adaylar cumartesi günü 2. oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1’de 10, Coğrafya-1’de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru yanıtlayacak.

Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan ise (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12 olacak şekilde, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara sunulacak.

Adaylar, Fen Bilimleri Testi’nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru ile mücadele edecek. Pazar günü gerçekleşecek yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.

2018 YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Yeni üniversite sınavının ne zaman ve nasıl yapılacağı belli oldu. YKS Sınav tarihi 23-24 Haziran’da yapılacak. Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler, tarih sorusu da cevaplayacak. YÖK, üniversiteye giriş sistemiyle ilgili eksik kalan detayları açıkladı. Yapılan yeni düzenlemeyle eşit ağırlığa da tarih geldi. Eşit ağırlıkçıların gireceği “Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1“, “Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1” olarak değiştirildi. Önceden sadece Türk dili ve coğrafyanın yer aldığı teste tarih soruları da eklendi. Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler matematik testinin yanı sıra bu sorulara da yanıt verecek.

YKS PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

Eski sınav sistemi YGS’de 6 puan türü bulunuyordu. TYT’de ise her adayın sadece bir puanı hesaplanacak. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı) olarak belirtilecek.

Geçen yıl için adaylar YGS sonrası lisans programlarına yerleşmek için 2. aşamada dil sınavı haricinde LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 olmak üzere 4 ayrı oturumda 4 sınava giriyordu ve bu sınavlar sonrasında da 9 puan türü hesaplanıyordu. Bu sene ise adaylar öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 farklı puan türü hesaplanacak.

YKS TYT Puan Hesaplama
YKS TYT Puan Hesaplama

Geride bıraktığımız yılda ÖSYM tarafından hazırlanan sınavlarda Türkçe-Sosyal (TS) olarak isimlendirilen puan türüne “Sözel”, Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan puan türüne “Sayısal”, Türkçe-Matematik (TM) olarak adlandırılan puan türüne “Eşit Ağırlık” puan türü karşılık gelecek.

Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak, ikinci oturumda ilgili testlerdeki soruları cevaplandıracak. Buna göre, adaylar “Sözel Puan” için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini, “Sayısal Puan” için Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, “Eşit Ağırlık Puanı” için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini, “Sözel + Eşit Ağırlık Puanı” için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 ve Matematik testlerini, “Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı” için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, “Sözel+Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı” için ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözecek.

2018 YKS SINAV ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

2018 YKS Sınav Ücretleri ÖSYM tarafından belirleneceği ayrıca mevcut sınav ücretinin 2 oturum için 120 TL olması da planlanmakta. Konuya yönelik net bilgi başvuru kılavuzunda ve ÖSYM’nin web sayfasından ilan edileceği belirtilmekte.

TYT NEDİR – 2018 TYT SORULARI NASIL OLACAK?

2018 TYT puanında elde edilen 200 ve üzeri alınacak puanın 2. sene içinde de kullanılabilmesi için sınava girecek olan adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası, referans olarak, aldıkları puanı takip eden sene içindeki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecek. Farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybının önüne geçilerek, adil bir puanlama yapılmış olacak.

Ayrıca Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek.

Cumartesi günü gerçekleşecek 1. oturumda, Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 40 Türkçe, 40 temel matematik olmak üzere toplam 80 soru sorulacak, 90 dakika süre verilecek.

Sınava hazırlanan ve lisede öğrenim gören son sınıf öğrencileri olmak üzere tüm tarafları en şeffaf ve en doğru bir şekilde bilgilendirmek amacıyla yapılacak çalışmalar kapsamında, YÖK Çağrı Merkezi (444 8 965) de hizmet verecek.

MEB ile iş birliği halinde rehber öğretmenlere yönelik bilgilendirme yapılacağı da belirtilirken, son sınıf öğrencileri için sosyal medya, e-posta, e-okul, SMS gibi araçlar üzerinden bilgi verileceği de ifade edilmekte.