YKS Sınavı İle İlgili Son Değişiklikler Neler?

0
371
Yks nedir?
Yks nedir?

Yükseköğretim Kurulunun yapacağı sınav olan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olarak tabir edilen Temel Yeterlilik Testi’nin yirmi Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturumun yirmi dört Haziran 2018 Pazar günü sabah ve Dil Sınavı’nın ise yirmi dört Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak olarak belirtildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, yapılan Genel Kurul toplantısı’nda Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili belirtilen kararlara ilişkin bazı açıklamalar sızdı.

YKS Oturum Sayısı ve Saatleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi yirmi üç Haziran 2018 Cumartesi günü sabah saatinde, ikinci oturumunun yirmi dört Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil Sınavı’nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildiği belirtildi. İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınavın uygulanması ve soru şekli bakımından herhangi bir değişikliğe gidilmediği dile getirildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe temel yeterlilik testlerindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru bulunacağı ve öğrencilerin bu soruları kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı göz önüne alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği dile getirildi.