YKS Nedir – Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nasıl Olacak?

1
530
YKS Nedir - Yükseköğretim Kurumları Sınavı
YKS Nedir - Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS 2018 yılı Üniversiteye Giriş Sınavı olarak yeni sınav sistemi merak edilen ÖSYM sınavları arasında yer almakta. YÖK başkanı Yekta Saraç YKS sınavı ile ilgili gerçekleştirdiği önemli açıklamalar neticesinde Yükseköğretim kurumları sınavının YKS’nin nasıl yapılacağı ve hangi konuları kapsayacağı hakkında detaylı bilgiler verdi.Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

YüksekÖğretim Kurumları Sınavı olarak adlandırılan yeni bir sınav açılımı gerçekleştiren YÖK 2017-2018 eğitim öğretim yılında adaylar için 2 farklı oturum gerçekleştirilecek.

– Birinci oturum için temel yeterlilik göz önünde bulundurulacak.Temel Yeterlilik Sınavı Nedir?

İlk oturum Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için temel yeterlilik sınavı olarak adlandırılırken, bu sınavda yalnızca Temel Türkçe ve Temel Matematik Testleri adaylar için hazırlanacak.

Kişisel beceri, mantık yürütme, sözel ve sayısal bilgileri kullanabilme olanaklarına ek olarak, Türkçeyi doğru şekilde kullanabilme ve ne okuduğunu anladığı bu test sonucuna yansıyacak.

Temel Yeterlilik Sınavı’ndaki Soru Sayıları;

-Temel yeterlilik Türkçe testi toplam 40 soru

-Temel yeterlilik Matematik testi toplam 40 soru

Şeklinde bir soru dağılımı adayları bekleyecek ve toplamda yarısı Türkçe, diğer yarısı da Matematik olacak şekilde sınav yapılacak.

YKS Sınavı Puan Sistemi Nasıl Olacak?

ÖSYM tarafından yeni bir sınav sistemi ile karşılaşan üniversite adayları Türkçe testinden 40, Matematik testinden 40 olmak üzere toplamda 80 sorunun yer aldığı birinci oturumda ter dökecekler.

Bu sınavdan yani Temel Yeterlilik Sınavı’nda başarılı bir şekilde adayın geçebilmesi için puanının en az 150 olması gerekiyor.

Lisans programlarını tercih etme hakkına sahip olabilmek için adayların 180 ve üzeri puan olması şartı aranacak.

YKS sınavı 1. oturumda 200 ve üzeri puan alan üniversite adayları sonraki yıl için de bu puanı kullanabileceği belirtiliyor.

YKS ikinci oturum sınavı için edebiyat coğrafya Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri alanında toplamda 4 farklı sınav için adaylar mücadele edecek.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYS) Ne Zaman Yapılacak?

Yeni sınav sistemi içerisinde ilk oturum olarak adlandırılan Temel Yeterlilik Sınavı (TYS) Cumartesi günü sabah saatlerinde başlayacak ve adaylar bu şekilde sınava gireceklerdir.

Bu önemli üniversiteye giriş sınavının hafta sonu olması, adayların yoğun bir trafik ortamıyla karşılaşmaktansa daha sakin ve sınava yetişebilecekleri bir zaman diliminde gerçekleşmesi bir avantaj olacak.

Temel Yeterlilik Sınavı’nın Puan Etkisi Ne Kadar Olacak?

Yeni sınav sisteminde üniversiteye girişte adaylar Temel Yeterlilik Sınavı’nın Üniversiteye Giriş için etkileyeceği puan yüzdesini merak ederken, genel puan sistemine yaklaşık %40‘lık bir etki alanı olacağı belirtilmekte.

Bu Temel Yeterlilik Sınavı kapsamında adaylar daha önceki sınav sistemi olan YGS ile kıyaslama yaparken bu sınav sistemine bir benzerliği de konuşulmakta.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2. Oturum Ne Zaman Ve Nasıl Yapılacak?

-Eski üniversiteye giriş sisteminde LYS olarak adlandırılan sınav türünün bir eşiti olarak 2. oturum sınavı benzerlik gösterecek.

-Bu Yeni Sınav Sistemi‘nde ikinci oturumda sayısal, sözel, eşit ağırlık üzerinden sınava girecek olan adaylar Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşecek sınava girip ter dökecekler.

Yabancı Dil öğrencileri ise Yükseköğretim kurumları sınavı ikinci oturum için pazar günü yapılacak olan sınavı takip edecekler.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2. Oturum Sınavı 4 aşamadan oluşacak ve bu testlerin içerisinde;

-Bir test içerisinde edebiyat, coğrafya konulara toplamda 40 adet soru

-İkinci test içerisinde matematik konuları toplam 40 adet soru

-Üçüncü test içerisinde ise yine fen bilimleri konulara toplamda 40 adet soru

-Dördüncü test içerisinde yer alan konular Coğrafya-Felsefe-Din kültürü olarak hazırlanacak ve toplamda 40 adet soru sınava girecek olan adayları karşılayacak.

BU YENİ SINAV SİSTEMİ SİZCE YETERLİ Mİ? GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM BÖLÜMÜNE YAZIN PAYLAŞALIM..


1 YORUM

 1. Eskisi iyiydi bu kötü olmuş.
  Ben sayısal bir öğrenciyim ve sosyalim de gayet iyidi (30 dan fazla yapıyordum.) artık fark atamıyacağım sosyal çözemeyeceğime göre bir de puan türleri 18 çoktu hak veriyorum ama 4 ‘ de çok az olmuş ,doğal olarak tıp fakültesine gidecek olan öğrencinin kimya ve biyolojiye biraz yatkın olması o testlerden daha fazla net yapması gerekir. Sonra bu sene zaten 3 milyon adayın gireceği söyleniyor yani yığılma bu sene çok olacak sınavın nasıl olacağından çok tercih sürecinde bence büyük sıkıntılar olacak. Daha da önemlisi 40 fen var toplam önceden (ygs/lys) 130 soru vardı ŞİMDİ 40 çok saçma bir şey bu.
  Yani özetle sayısal öğrenciler için kötü
  TM ‘ciler için %50 %50 yani türkçe ve matematiğin etkisinin artması artı , fen çözmemeleri bazı öğrenciler için iyi bazıları için kötü , yerleştirme ve puan türlerinin azaltılması bu sene herkes için sıkıntı olacak bence
  dilciler kebap valla en az etkilenen onlar.
  Son olarak türkçe ve matematiğin etkisinin artmasını ben de istiyordum ama bu kadar değil.Bence temel yeterlilik %25 alan %75 etkilemeli.
  Bunlar benim anladıklarım ve görüşlerim sizin de görüşlerinizi beklerim.

CEVAP VER