YKS Başvuruları Ne Zaman

0
202

ÖSYM tarafından açıklanan 2018 sınav takvimine göre YKS sınavı başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

ÖSYM üniversiteye giriş için Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) adında yeni bir sınav sistemi getirdi. Peki YKS sınavı başvuru  tarihleri ne zaman olacak? İşte detaylar…Daha önce yapılan açıklamada Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın, Haziran ayında bir hafta sonu yapılacağı belirtilmişti. 2018 yılı sınav takvimine göre 23-24 Haziran tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1-21/03/2018 tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar 31 Temmuz‘da açıklanacak.

YKS’de Süreç Nasıl Olacak

Üniversitelere giriş sınavının adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak değişti. Sınava girecek adaylar iki ayrı oturuma katılacak olup, birinci oturumda temel yeterlilik test edilecek.
Temel yeterlilikte akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgiler, Türkçe’yi doğru kullanma ve okuduğunu anlama.
İlk oturumda 40 soru Türkçe, 40 soru Matematik bölümünden oluşacak.
İkinci oturumda ise lise müfredatında yer alan bilgiler sorulacak.
Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.YKS ile Eski Sistem Arasında Farklılıklar Nelerdir

Yükseköğretime Giriş Sınavı ile Lisans Yerleştirme Sınavı arasında 3 aylık zaman dilimi bulunmaktadır. Bu sistemde adaylar Mart ayında YGS’ye sonrasında ise haziran ayında üniversite tercihlerini yapabilmek için 5 ayrı oturum halinde yapılan LYS sınavına giriyordu.
YÖK‘ün açıkladığı sisteme göre haziran ayında birinci ve ikinci oturum olarak aynı gün içinde yapılacak.

Soru Dağılımı Nasıl Olacak

Yeni sınavın ilk oturumunda 80 soru sorulacak. LYS’nin yerine geçecek ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için ayrı ayrı 40 soru sorulacak. Yabancı dil sınavında ise adaylara 80 soru sorulacak.

Sınav Süreleri Nasıl Olacak

YÖK sınav süresinin henüz belirlenmediğini bildirdi. YÖK başkanı Saraç, gerekli değerlendirmelerin yapıldıktan sonra sınav sürelerinin belirleneceğini, bunun da ileri bir tarihte açıklanacağını söyledi.

15 dk Kuralı Kaldırılacak

ÖSYM’den yapılan açıklamada, Sınav başlama saati olan 10.00’dan sonra hiçbir öğrenci sınava alınmayacak. Öğrencilerin lehine olan ve ÖSYM‘nin işleyişinde herhangi bir probleme sebep olmayacak tüm iyileştirmeyi yapacağız.” denildi.