YGS Puan Hesaplama Metodu

0
2419

YGS Nedir? YGS’nin Hayatımızdaki Önemi

YGS – Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı, orta öğretimde okuyan öğrencilerin, üniversite hayatına geçiş için girdikleri sınavdır. Tek sınav şeklinde olur ve YGS Puan Hesaplama çerçevesinde baktığımızda 6 farklı puana sahip olursunuz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta 6 farklı sınava girmeyeceğimiz, tek sınava girerek 6 farklı puana sahip olacağımızdır.YGS Sınavına Kimler Girebilir? Kaç Kere Girilir?

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına istediğiniz kadar girebilirsiniz. Her lise mezunu, hangi yılda mezun olduğuna bakılmaksızın YGS ye girebilir.  YGS puanınızla, başka bir sınava girmeden 2 yıllık bir okul tercihinde bulunabilirsiniz.

YGS Puan Hesaplama ve Ders Puanları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi YGS Puan Hesaplama sisteminde kullandığımız 6 farklı puan çeşidi bulunmakta. İşte bu puan çeşitleri aşağıdaki gibidir ;1- YGS -1 ve YGS – 2 sayısal puanlarınızı belirler. Bu puan türleri sayısal puan ile bölüm tercihi yapan öğrenciler için önem taşır.

2- YGS – 3 ve YGS – 4 sözel puanlarınızı belirler. Bu puan türleri sözel puanı ile bölüm tercihi yapan öğrenciler için önem taşır.

3- YGS – 5 ve YGS – 6 eşit ağırlık puanlarınız belirler. Bu puan türleri eşit ağırlık puanı ile bölüm tercihi yapan öğrenciler için önem taşır.

YGS Kaç Sorudan Oluşur. Sınav Süresi Ne kadar?

YGS toplam 160 sorunda oluşan bir sınavdır. Kendi arasında dört farklı bölümde incelenir.

-40 Matematik

-40 Türkçe

-40 Fen Bilimleri

-40 Sosyal Bilimler

Sorusu ile öğrencileri sınamaktadır.

YGS de 150 puana ulaşan tüm adaylar ön lisans programları arasından tercih yapabilir, veya açık öğretime geçiş sağlayabilirler. 180 puana ulaşan adaylar ise LYS ye girmeye hak kazanır ve tüm 4 yıllık bölüm tercihi yapmaya hak kazanır. Unutulmaması gereken en önemli konu ise aldığınız puanın yalnızca o yıl için geçerli olması. Eğer aldığınız puan ile o yıl tercih yapmaz iseniz, bir sonraki yıl tekrar sınava girmek zorunda kalırsınız. Geçen yıl aldığınız sınav puanı ise bir sonraki yıl geçersiz kalacaktır.

Yaptığınız netlere göre puanınızın nasıl hesaplandığını öğrenmenin ise kolay bir yolu var.

YGS Puan Hesaplama motoru için buraya tıklayarak puanınızı hesaplayabilirsiniz .

Bütün öğrencilere önlerindeki bu zorlu süreçte başarılar dileriz.