YGS Matematik Neti Nasıl Arttırılır?

16
4112
ygs matematik

Bir önceki yazımız olan “YGS Matematik Nasıl Çalışılır?” yazısında anlattıklarımızı yaptıktan sonra zaten konuları sağlamlaştırmış olacaksınız. Bir sonraki adım YGS Matematik Denemesi çözmek. Deneme çözerek bir nevi antrenman yapmış olursunuz. YGS Matematik Denemesi seçerken çözümlü bir deneme seti alırsanız çok akıllıca olur. Denemeden sonra yanlışlarınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Unutmayın, doğru yaptığınız sorular değil yanlışlarınız size bir şeyler öğretir. YGS Matematik neti nasıl arttırılır sorusuna cevabı aşağıdaki önemli tavsiyeleri okuyarak öğrenebilirsiniz. YGS Matematik Çözümlü Sorular

Matematik diğer dersler gibi değildir, konu anlatımını okuyarak konuyu tamamen anlayamazsınız. Konu başlıklarının altında bu konuya ait soru tiplerine özel çözümlü sorular vardır. Bu soruları sakın atlamayın. Önce kendiniz çözmeye çalışın, daha sonra çözümüne bakın. Çözümlü sorularla o soru tipini kavrayabilir ve testlerde doğru yapabilirsiniz.

ygs matematik neti nasıl arttırılırAnlamıyorum, Çözemiyorum…?

Bahane üretecek bir dönemde değilsiniz arkadaşlar. Yapmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. İsteseniz çok güzel anlarsınız da. Sadece motivasyonunuz düşük ve çabalamaktan kaçıyorsunuz. Kendi kendinize moralinizi bozuyorsunuz belki de. “Bu kadar konu nasıl bitecek? Bu konu çok zor ben yapamam.” gibi şeyler söylemekten vazgeçin ve çalışın. Göreceksiniz ki konular da bitiyor soruları da çözebiliyorsunuz. Soruya odaklanın, altından girin üstünden çıkın, kafanızı çalıştırın. Hemen birkaç soru çözemeyince pes etmeyin. Beyninizin gücünü hayal edin ve bunu kullanın. Gerçekten yapamayacak bir şey yok. Ayrıca çözemediğiniz soruları artık bir kenara bırakmaktan vazgeçin ve bilen birine mutlaka çözdürün. Çözdürecek biri bulamıyorsanız telefonunuza indirebileceğiniz soru çözüm uygulamaları bulunuyor. YGS Matematik neti nasıl arttırılır? İşte böyle arttırılır. Sonuna kadar çalışarak, zorlayarak.

Video: Matematik Nasıl Fullenir?

Problemler

Problemler YGS Matematik’te en çok soru çıkan konu. Her sene 8-10 soru mutlaka Problemler’den çıkıyor. Problemler için ayrı bir fasikül alıp bu konuya yoğunlaşın. Apotemi, Sonuç Yayınları gibi yayınların fasiküllerini alabilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan Karekök Rutin Olmayan Problemler’i de çözerseniz çok faydalı olacaktır. Problemler konusunu sağlam öğrendiğinizde zaten 10 soruyu garantilemiş olacaksınız. Bu da YGS Matematik neti arttırmak konusunda size önemli bir ilerleme sağlayacaktır.

Son yıllardaki YGS Matematik sorularında ÖSYM öğrencilerden yorum yapma yeteneklerini göstermelerini bekliyor. Özellikle Problemler konusunda hiçbir deneme ve testte göremeyeceğiniz sorular ile ÖSYM öğrencileri şaşırtıyor (coşturuyor) ?. Bu soru tarzlarına yukarıda bahsettiğim fasiküllerde rastlayabilirsiniz. Ayrıca YGS, KPSS ve ALES gibi ÖSYM Sınavları’nda çıkmış soruları çözerek ÖSYM mantığına aşina olmanız çok faydalı olur.

Video: ÖSYM Tarzı Problemler Soruları

YGS LYS Matematiği temel derecededir ve ileri Matematiğe göre basit kalır. Bunun farkında olun. İleride o zor Matematikle karşılaştığınızda bu konuları nasıl yapamıyormuşum deyip pişman olabilirsiniz.

ÖSYM Rehberim olarak sizlere vereceğimiz tavsiyeler bunlardı. Sizin eklemek istedikleriniz varsa aşağıdan yorum yazabilirsiniz. İyi çalışmalar arkadaşlar…