YGS Matematik Nasıl Çalışılır?

6
2828
ygs matematik

YGS Matematik özellikle sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri için YGS sınavındaki en önemli derslerden birisi. Birçok puan türünde YGS Türkçe ile birlikte çok büyük etkiye sahip. YGS’de iyi bir sonuç elde etmek isteyen bir öğrenci Matematiği deyim yerindeyse yalayıp yutmalı.  Çünkü bu derece büyük etkiye sahip bir dersi yapmadan başarılı olamazsınız. YGS Matematik’in önemini anladıysak sıra YGS Matematik nasıl çalışılır sorusuna cevap vermekte. Çalışmaya başlamadan önce buradan 2017 YGS Matematik Konuları‘nı öğrenebilirsiniz.Eksiklerinizi Bulmak ve Temelden Başlamak

  1. Öncelikle çalışmaya başlamadan önce eksiklerinizi bilmenizde fayda var. Bunun için önce bir YGS denemesi çözün. Bu denemede Matematik’te ne kadar doğru ve yanlışınız var analiz edin.
  2. Eğer YGS denemesinde çok az Matematik neti yapabiliyorsanız soru çözümü için temel bir kaynak tercih edin. Antrenmanlarla Matematik, Karekök Matematik 0, FEM İlk Adım Matematik gibi kitaplar temeli zayıf olanlar için uygun olacaktır. Eğer temeliniz iyiyse bu kitaplardan başlamayın, vakit kaybı olacaktır. Seviyenizi iyi tespit edip ona göre bir çalışma yöntemi ve kaynağı seçin.
  3. Orta düzeyde olduğunuzu düşünüyorsanız kaliteli orta düzey bir kaynak ile başlayabilirsiniz. Kitap ismi burada vermiyorum çünkü kaynak önerileri yeni yazılarımızda yapılacak. Orta düzey kitabı bitiren arkadaşlar zor bir kaynakla devam edebilir. Ama gereksiz derecede zor bir kaynağın çok bir katkısı olmaz. Yeterli düzeyde zor soru ve YGS düzeyine yakın sorular barındıran kaynaklar güzeldir.YGS Matematik Nasıl Çalışılır?

ygs lys matematikKonu anlatımı kitabını açın ve konuya başlayın. Anlatım kısmı zaten kısa olur. Konu başlığına ait soru tipi ve çözümlü örnekler burada can alıcı nokta. Her konu başlığına ait örnek soruyu kendiniz çözün ve sonra çözümünü de inceleyerek böyle devam edin. Test çözme kısmına gelirsek; konuyu anladıktan sonra ilk testten başlarsınız. Fakat tüm testleri bitirirseniz tekrar ederken çözecek sorunuz kalmayabilir. Konuyu çalıştığınız ilk zaman 1. 3. 5. Testleri çözün yani birer test atlayarak. Sonra tekrar için geri döndüğünüzde kalan testleri de sırayla çözün. YGS Matematik nasıl çalışılır sorunun özet ve basit cevabı bu idi. 

YGS Matematik Konu Anlatım Videoları

Konu anlatım videosu izlemek çok güzel bir yöntem. Fakat oturup kuru kuru izlemek yerine gerekli yerlerde notlar alın. Videoyu izledikten sonra nasıl olsa anladım diyerek direkt soru çözümüne geçmeyin. Videodaki hoca konuyu çok iyi biliyor, çok iyi anlatıyor olabilir. Siz de izledikten sonra çok iyi anladığınızı sanabilirsiniz fakat konuyu tam öğrenmemiş de olabilirsiniz. Bu yüzden videodan sonra bir de konu anlatım kitabından çözümlü örneklerle konuyu bitirmenizi tavsiye ederim. Ya da dersi dinlerken aldığınız notlar sağlamsa o notları tekrar edebilirsiniz. Aşağıda örnek bir matematik soru çözüm videosu izleyebilirsiniz.En Az 2 Kaynak Bitirin

YGS Matematik için en az 2 kaynak bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Matematikte soru çeşitleri mevcuttur ve bu soru tiplerini öğrenerek YGS Matematik netlerinizi arttırırsınız. Daha farklı ve fazla soru tipi görmek için ise değişik kaynaklar kullanmakta fayda var. Tek bir ülkeyi gezerek mi daha çok şey öğrenir ve ufkunuzu genişletirsiniz yoksa birçok farklı ülkeyi mi?

BONUS: Tonguç Akademi’den 5 Dakikada Matematik Nasıl Çalışılır Videosu

 

Bu yazının devamı YGS Matematik Neti Nasıl Arttırılır? yazısındadır. Söyleyeceklerimiz burada bitmedi, lütfen devamını YGS Matematik Neti Nasıl Arttırılır? yazısında okuyun.