YGS-LYS Maratonu

0
1045
YGS-LYS Maratonu
YGS-LYS Maratonu

Merhaba arkadaşlar. Buradaki ilk yazımda YGS-LYS sürecinin daha çok psikolojik ve zihinsel boyutundan bahsedeceğim. Bu süreci daha henüz atlatmış biri olarak sizlere yardımcı olacağım. Büyüklerinizle konuşmalarınız, hocalarınızdan ve çevrenizden duyduklarınızla bu sürece karşı hepinizin bir fikri vardır mutlaka. Fakat ben öncelikle bütün ön yargıların atılıp sağlam bir temel oluşturulması kanaatindeyim.Bu süreçte atılacak ilk ve en önemli adımlardan birinin hedef belirlemek olduğunu düşünüyorum. İnsanın kendisini tamamen tanıması zor ve meşakkatli bir iştir. ‘İleride kendimi ne olarak görüyorum?’ ‘Hangi iş benim yeteneklerime ve ilgilerime daha uygun?’ ‘Maddi ve manevi doyuma ulaşabileceğim uygun meslek(ler) hangisi?’ Öncelikle işe bu soruları kendimize yönelterek başlayabiliriz. Çünkü ‘Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.‘ Gerçek hedefi olan kimseler yolda karşılaştıkları engeller karşısında pes etmezler ve daha kararlı ve disiplinli bir şekilde yollarına devam ederler. Hedef belirlemek moral ve motivasyon açısından da sizi daima olumlu etkileyecektir.

Hedef belirlemeden sonraki ikinci adımın ise gerçekçi bir plan oluşturmak olduğunu düşünüyorum. İşe başlarken ‘Günde 10.000 soru çözeceğim.’ ‘1 ayda bütün matematik konularını bitireceğim.’ gibi ütopik ve gerçek dışı hedefler sizi hem çabuk yorar hem de motivasyonunuzu düşürür. Eğer öğrenim hayatınız boyunca ders çalışma alışkanlığına sahip bir öğrenciyseniz çalışma temposuna daha çabuk ayak uydurursunuz. Fakat benim gibi son sınıfta bu işe başlayacaksanız bu uyarım sizler için çok daha geçerlidir. Bir gün 1.000 soru çözüp sonra 3-4 gün ara vermektense, örneğin 100 soruyla başlayıp her gün üzerine ekleyerek giderseniz bu sizin için çok daha verimli olacaktır. Yani ‘istikrar‘ kelimesinin de bu süreçte en önemli adımlardan biri olduğunu belirtmek istiyorum.Çevrenizde size birçok olumsuz eleştiri yapan insanlar, sizin kesinlikle istediğiniz hedeflerinize ulaşamayacağınızı söyleyenler ve sizi bu yolda yıldırmak isteyenler mutlaka olacaktır. Fakat başlarda da söylediğim gibi kendinize gerçek bir hedef edinir ve bu yolda kararlı ve disiplinli bir şekilde ilerlerseniz sizi hiçbir şey bu yolunuzdan geri döndüremez.

İkinci yazımda ise sürecin daha çok teknik ve ‘En verimli nasıl çalışır?‘ sorusuna cevap niteliğinde bilgilerden ve tecrübelerimden bahsedeceğim. Sağlık, mutluluk ve başarı dileğiyle…