YGS LYS Mantığı ve Çalışma Sistemi

0
2128
YGS LYS Mantığı

YGS sınavının ilk işlevi sınava giren öğrencilerden bir kısmını elemektir. Bu sınavda baraj puanı olan 180’i geçerseniz LYS sınavlarına girmeye hak kazanırsınız. Geçemezseniz elenmiş olursunuz. YGS’nin ikinci işlevi ise yerleştirme puanlarında önemli bir yüzdede etkili olması. Bazı kişiler için hedef barajı geçmek iken, diğer birçok kişi için bu hedef YGS’de iyi bir sonuç elde edip istediği üniversite ve bölüme yerleşebilmek.

YGS LYS sınavlarına doğru hazırlanmak için kavramamız gereken bazı noktalar var. İlk nokta duymaktan muhtemelen sıkılacağınız LYS’nin YGS’ye oranla çok daha etkili olması. Bazı öğrenciler buna kulak tıkayıp, yeter artık anladık diyebilir fakat işin aslı bu. Yazdan itibaren YGS çalışmaya başlayıp sınava kadar sadece YGS çalışan bir öğrenci YGS’de iyi bir sıralama yapabilir. Fakat sonrasında LYS konularını yetiştirecek yalnızca 2-3 ayı kalmıştır. Ki bu aylar havaların çok güzel olduğu, dışarısının cıvıl cıvıl olduğu bir dönem. 4 senenin konusunu 3 ayda yetiştirmek çok zor bir iş. YGS’den sonra motivasyonunuz düşebilir, rehavete kapılabilirsiniz. Havalar sizi etkileyebilir, zamanın az olması çalışmanızı engelleyebilir. Yapamazsınız demiyorum ama bu kadar sıkışmak yerine başlangıçtan önlemimizi alsak daha iyi olur.

Mesela yazın YGS çalışmaya başladığınızda 4 saat YGS çalışıyorsanız 2 saat de LYS çalışın. Veya yazın YGS’yi bitirmek gibi bir hedefiniz varsa yanında bir de LYS Matematik ve Geometriyi bitireyim diyebilirsiniz. Okul dönemi başladığında artık YGS ile birlikte LYS ve okul konularını birlikte yürütmeniz gerekecek. Sadece YGS çalışarak elde ettiğiniz başarıyı LYS çalışmadığınız için LYS sonuçları açıklandığında kaybedebilirsiniz. Bunu yaşamamak için gerekli önleminizi alın.

Ayrıca okullar açıldığında 12. Sınıf konularıyla, okul sınavlarıyla, mezuniyetiyle, yıllığıyla ve daha birçok şeyle uğraşmanız gerekecek. Tüm bunlar arasında kaybolmamak için ciddi ve özenli bir program oluşturup ilerlemeniz gerek. Program ille de yazılı bir çizelge olmak zorunda değil. Ne yapmanız gerektiğinden emin olun o da yeter. Unutmadan söylemem gerekir ki 12. Sınıf konularını derste iyice dinleyip anlayın. Bu konuları daha önce görmediniz ve LYS’de çok sayıda soru bu konulardan çıkıyor. O yüzden okul veya dershane programınıza göre bu konular önünüze geldiği zaman iyice kavrayın, çalışın ve sorularını çözüp bu konuları tamamen halledin.