Ygs Lys Kırılma Noktaları ve Tavsiyeler

0
1591
YGS LYS

Ey hayatının en güzel günlerinde ders çalışmak mecburiyetinde olan genç, bu meydan muharebesinden yeni çıkıp başka bir meydan muharebesine girmiş olan bu arkadaşın da daha bir ay önce senin yaptığını yapıyordu. İki ay sonra da aynısını yapacak. Bazılarımız çalışmanın bir hayat felsefesi, sıradan bir iş olacağını kabullenemiyor nedense ama öyle ne yazık ki. Ygs Lys süreci de bu çalışmanın en hat safhadaki noktası. Bu süreçte ben-biz yanında olmaya çalışacağız. Sen de çıkışında hayallerin olan bu zorlu ve uzun yolda bizimle yürü ve tecrübe kokan tavsiyelerimize uy derim. Unutma biz sistemin değil senin yanındayız. Şimdi sizin bana çoğunlukla sorduğunuz ve benim çokça cevapladığım sorulara gelelim.Ya bir türlü başlayamıyorum masa başına oturuyorum olmuyor dağılıyorum çok mu geç kaldım ne yapacağım ben nasıl başlamalıyım sence?

-Dur! Sakin ol kardeşim eğer sen başlamayı o değerli zekanda bitirmişsen ve bunu kafana adeta nakşetmişsen bu olacak. İşte onu nasıl yapacağız kardeşim? Sindire sindire önce hedefini belirle bu hedef senin yetenek ve ilgilerin doğrultusunda, bu hedef senin merakın aşkla yapabileceğim her gün sabah işe giderken yüzünün güleceği bir iş olmalı ki keyifle yapasın. Hedef bitti mi güzel kardeşim ? Bence aylık bir takip çizelgesi oluşturun (Ben de dahil kimse uymaz. Tıpkı özenilerek yapılan programlar gibi. Çok yaptım ama hiç uyduğumu hatırlamam 🙂 Şöyle yeni başladınız ilk hafta 2 saatle başladın çalışmaya ikinci hafta bunu artıracaksın iki buçuk saate üçüncü hafta üç derken… Artık ideal ve sana yeterli olan çalışma saatine gel ve dur orada. İşte kırılma noktası bir! İstikrarı sürdür. Bir gün çalışıp öbür gün bırakırsan bu iş olmayacak (Hastalık durumları vs. hariç dostum ) Ve kırılma noktası iki çalışmaya daha çok yeni yeni başladın ve bir anda bir sihirli dokunuş bekliyorsun. Bir yürü o yolda endamın boyun posun gözüksün, bir düş o yolda kalkabilirsen hedefin senin olacak zaten. Yani çalışmanın karşılığı hemen gelmeyecek bir şey hele alt yapınız yoksa bu süre uzayabilir. Ama siz her şeye, sizi soğutmaya sizi uzaklaştırmaya çalışanlara inat çalışırsanız işte zamanı geldiğinde göreceksiniz ve: “Başardım ulan iyi ki çalışmışım her şeye inat.” diyeceksiniz. Yani ben bu konuda yazı çok ehemmiyetli görüyorum rakipler karşısında bir sıfır öne geçmenin bir yolu. Yoksa sen yazın da mı çalışmadın ya da yazdasın çalışmıyorsun 🙁 Olsun ümidini kaybetme ümit giderse başarının ihtimali de gider. Ama bir an önce ölü toprağını üstünden at ve başla çalışmaya ne duruyorsun? Bu işin bir diğer kırılma noktası sanki en önemlisi:

Abi Ygs mi çalışayım yoksa Lys mi ? Ama Lys ye daha çok yok mu ?

-Bak kardeşim Ygs sınavı anlık düşünme ve mantık ister. Sakin olmayı ister şans ister işte anla. O an nasılsan öyle işte netice. Biraz da Ygs veya Lys insanı olmak var o başlı başına bir yazı konusu olur. Ygs sanki nankör bir sevgili nankör bir hayvan sen ona değer ver her şeyini ver zamanını ver ama o sana hiçbir şey vermesin, yüzüne hayatın tokatını vurup kaçsın işte tam da olan bu. Bizim dostumuz Ygs ilk sınav olduğu için abanır da abanır netice hüsran… Sadece bunu yapmayın lütfen. Ama Lys öyle mi? Bilenle bilmeyini keskin çizgilerle ayırt eden sınavların sultanı. Aşk kokan sınav.:) Sanki sadık ve bağlı bir sevgili. Sen ne verirsen o da sana onu veriyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Bizim dostumuz Ygs sınavından çıkıyor. (Bak iyi dinle bunları yapma bütün derdim. Dinliyor musun?) Ve iyice sınav neticesini bekliyor, sınav neticesi umduğu gibi gelmeyince de depresyona bağlıyor. Kafa gidiyor. Neyse atlatayım derken Nisan geliyor. Tam başlayacak çalışmaya havalar ısınıyor Allah Allah bu havada ders mi çalışılır? Dışarı koşun… Arkadaşlar bu sınavların atar damarı. Buraya lütfen önem verin. Kimse çalışmasa bile o sıcaklarda çalışmaya devam edin. Pes etmek zayıf karakterlilerin harcıdır.

Şimdi sizler ey yürekleri dağlar kadar büyük olan gençler hayallerinizin peşinden mi? Yoksa istemediğiniz bölümü tercih döneminde aile zoruyla yazmak mı?

-ZAFER İNANANLARINDIR –