Yeni Sınav Sistemi (YKS – TYT) İle Eski Sınav Sistemi (YGS – LYS) Arasındaki 5 Önemli Fark

1
544
Yeni Sınav Sistemi (YKS) İle Eski Sınav Sistemi (YGS - LYS) Arasındaki 5 Fark
Yeni Sınav Sistemi (YKS) İle Eski Sınav Sistemi (YGS - LYS) Arasındaki 5 Fark

Her yıl ÖSYM tarafından üniversite adaylarının hazırlanmış olduğu sınav sistemi için bu yıl yeni bir sınav sistemi ile karşı karşıya gelen adaylar eski sınav sistemi olarak bilinen YGS ve LYS sınavları ile yeni sınav sistemi olan YKS olarak adlandırılan Yükseköğretim kurumları sınavı arasındaki benzerlikler ve her iki sınav türü arasındaki önemli 5 farkı sizler için araştırdık.Milyonlarca öğrencinin gireceği üniversite sınavlarında bu sene sistem değişikliğine gidilirken yaklaşık 7 senedir aktif olarak kullanılan YGS ve LYS sistemi bu yıl kaldırıldı.

Yeni sınav sistemine göre TYT ve YKS sınav sistemleri eski sınav sisteminin yerine getirilen bir sınav türü olarak uygulanacak.Eski Sınav Sistemi İle Yeni Sınav Sistemi Arasındaki Benzerlikler Neler?

Uygulanacak olan yeni sınav sisteminde soru dağılımları ve işleyiş eski sınav sistemine göre farklılıklar göstereceği az çok tahmin ediliyordu.

Daha önce uygulanan YGS sınav sisteminde 40 Türkçe ile 40 temel matematik adaylara sorulurken TYT sınavında 40 Türkçe ve 40 temel matematik bulunması bir benzer özellik olarak adlandırılıyor.

Üniversite sınavına girecek olan adaylara Daha önceki sınav sisteminde YGS’ye girmeleri zorunlu olarak görülürken yeni sınav sisteminde TYT sınavına girmek de yine zorunlu olarak bir benzer özellik taşımakta.

Ayrıca yeni sınav sisteminde YGS de baraj puanı söz konusu iken TYT sınavında da baraj puanının söz konusu olması her iki sınav sisteminin birbirine olan benzer yönlerinin bulunduğu herkes tarafından konuşulmakta.

Eski Sınav Sistemi İle Yeni Sınav Sistemi Arasındaki Farklar Neler?

Üniversite sınavına girecek olan adayların eski sınav sisteminde karşılaştığı farklılıklar ile yeni sınav sisteminde karşılaşacakları farklı uygulamaları birbiriyle kıyaslayacak olursak 5 önemli fark ortaya çıkmakta.

1- Eski sınav sisteminde YGS olarak adlandırılan sınav türünde 160 soru ile karşılaşan adaylar TYT sınavında 80 soru ile ter dökecekler.

2- Daha önceki sınav sistemi olan YGS’de adayların karşılaşmış olduğu tarih, coğrafya, felsefe, fen bilgisi ve din kültürü konuları TYT sınavında adayların karşısına çıkmaması en büyük fark olarak yorumlamakta.

3- Daha önce uygulanan sistemde öncül olarak adlandırılan soru türleri yoğun olarak sorulurken yeni sınav sisteminde bilgiye dayalı olan soruları ağırlıkta olacağı tahmin edilmekte.

4- Daha önceki sistemde 18 farklı puan türü adayların üniversiteye girmesi için kullanılırken yeni sınav sisteminde yalnızca 5 farklı puan türü yer alacak.

5- Eski sınav sisteminde YGS barajı 180 olarak belirtilirken yeni sınav sisteminde TYT de baraj 150‘ye düşürülmesi adaylar için büyük bir avantaj olarak yorumlamakta.

Sizler için araştırmış olduğumuz eski sınav sistemi ile yeni sınav sistemi arasındaki 5 önemli fark tabii ki bunlarla yeterli kalmayacağı zaman içerisinde belli olacaktır.

Belirtmiş olduğumuz 5 önemli konunun haricinde yeni sınav sistemine hazırlanacak olan adayların geçen yıla göre sınav sürelerinin daha fazla olacağı ve soru sayılarının eski sınav sistemine göre azalmış olmasa TYT sınavında adayların daha avantajlı olacağı da söz konusu.

YENİ SINAV SİSTEMİ SİZCE DAHA MI İYİ OLDU? AŞAĞIDA YORUM YAZIN PAYLAŞALIM..