Verimli Ders Çalışmanın 4 Altın Kuralı

1
2598
verimli ders çalışmak
verimli ders çalışmak

Birçok öğrenci çalışmalarını kaç saat çalıştıklarına göre değerlendiriyor. Bu durum aslında çok yanlış ve kötü sonuçlar doğurabilir. Aslında önemli olan ne kadar çalıştığınız değil, çalışmanızın ne kadar verimli olduğudur. Verimli ders çalışmak sayesinde sınavlarda başarılı olabilirsiniz fakat uzun ama verimsiz ders çalışmak ile başarılı olamazsınız. İşin sonunda “O kadar da çok çalışmıştım ama istediğim yeri kazanamadım.” demek var. Bunun sebebi verimli ders çalışmak konusunu dikkate almamış olmaktır.Verimli Ders Çalışmak Nedir?

Verimli ders çalışmak elimizdeki zamanı en iyi biçimde kullanarak planlı ve programlı bir biçimde çalışma yapmaktır. Bu çalışmada amaç bir hedef doğrultusunda en etkin biçimde çalışma yapmaktır.

Şimdi verimli ders çalışmak için yapılması gerekenler neymiş hep birlikte bakalım:DERS ÇALIŞMA PROGRAMINA SAHİP OLMAK

Verimli ders çalışmak için program hazırlamak şart. Zamanı daha etkili kullanmanın en iyi yolu bir ders çalışma programına sahip olmak. Ne zaman çalışıp ne zaman ara verileceğini bilmek, hangi konuya ne kadar vakit ayrılacağını ayarlamak gibi konuları bilinçli yapma açısından en önemli kural!

KENDİNE UYGUN PROGRAM HAZIRLAMAK

Kendine uygun program hazırlamak verimli ders çalışmak için en önemli gerekliliklerden birisi. Birçok kişi hazır yapılmış çalışma programları ile çalışmalarını şekillendiriyor. Ama seni en iyi yine sen tanırsın! Bu nedenle kendi eksiklerini ve yeterliliklerini bilerek doğru bir çalışma programı hazırlamalısın. Çalıştığın zamanlarda ara vermeyi de aman unutma. Yeterli uzunluktaki molalar çalışmanın daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

ETKİN OKUMA DİNLEME VE NOT ALMA

Anlayarak oku ve gerektiği yerlerde yazıların özetlerini çıkar. Önemli bulduğun yerleri renkli kalemlerle çiz, süsle, boya! Senin keyfine kalmış ancak işaretlediğin yerleri daha sonra not almayı unutma. İleride tekrar yaparken renkli kalemlerle işaretlediğin bu önemli noktaları hatırlaman daha kolay olacaktır.

Bulunduğun derste veya izlediğin videoda öğretmeni can kulağıyla dinle! Mümkünse dersten önce ön hazırlık yap, dersi dinledikten sonra bilgiler daha kalıcı olacaktır. Hatta dinlerken önemli bulduğun yerleri not almalısın. Söz uçar yazı kalır demişler. Videoda öğrendiğin bilgiler bir süre sonra aklından silinebilir. Yazarak çalışmanın hatırlamada etkisi oldukça büyük.

Okurken not al, dinlerken not al! Emin ol kendi yazdığın cümleler okuduklarından ve dinlediklerinden daha akılda kalıcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise gerekli gereksiz her şeyi kağıda aktarmak. Böyle yapılan bir not çıkarma verimli olmayacaktır ve vakit kayıplarına yol açacaktır.

MOTİVASYONU YÜKSEK TUTMAK

Verimli ders çalışmak için nelere dikkat etmeliyiz sorusuna verilecek önemli cevaplardan birisi: motivasyonu yüksek tutmak. Bu süreçte en önemli nokta belki de motivasyon! Kendine güvenmeli ve başaracağına inanmalısın. Eğer sen kendine inanmazsan çevrendekiler hatta beynin bile sana yapamayacağını söyler. Böylelikle her şeyi olumsuz görmeye başlarsın ve normal olarak planların, yaptığın programlar aksamaya başlar; sonuç başarısızlık olur. Bunu hiç birimiz istemeyiz elbette bu nedenle hayallerine sımsıkı sarıl. Ve onlar için elinden geleni fazlasıyla yap! Motivasyonunu yüksek tut. Bunu yapabileceğin birçok yol var. Çalışmadan önce kahveni koy, çikolatanı al. Sevdiğin müzikleri dinle. Kendini iyi hissettiren şeyleri yap. Bu sayede çalışacağın zaman kendinden daha emin olursun. Motivasyonun yüksekken çalışmaktan kaçmazsın, bunalmazsın ve daha istekli olursun. Tüm bu iyi hal verimli ders çalışmana yardımcı olur.