TEOG Bitti Şimdi Tercih Zamanı

0
700
TEOG tercih zamanı
TEOG tercih zamanı

Geçen hafta yapılmış olan temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavları ile birlikte hem öğrenciler için hem de aileleri için stresli bir dönemde geride kalmıştır. Ailelerinde dışarıda, öğrencilerinde içeride ter döktüğü sınavın sonrasında heyecanlı bekleyiş devam etmektedir. Şimdi ise tercih yapma zamanıdır.Varol, sınav sonrasında ailelere birkaç tavsiyelerde bulunmuştur. Varol, sınav sonrasındaki süreçte sınav öncesinde de olduğu gibi anne ve babalarında çocuklarına destek olmaya devam etmelerinin de çok önemli olduğunu söylemiştir. Ailelerinde özellikle sınavı kötü geçmiş olan öğrenciler içinde olumsuz yargılar ve söylemlerden kaçınmaları gerektiğini de vurgulamış olan Varol, “Çocuklarını diğer öğrenciler ile kıyaslama ve aşağılama gibi davranışlardan kesinlikle uzak durmaları gerektiklerini hatırlatmıştır. Yine öğrencileri içinde yaptıklarını da yüzlerine vurma gibi hesap sorma, tehdit etme gibi davranışları da ebeveynler tarafından özellikle yapılmaması gereken davranışların olduğunu söylemiştir.

Çocuklarımıza izin vermeliyizTemel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavından sonra çocuklara biraz izin vermeleri gerektiğini belirmiş olan Varol, “Daha sonrada sınav sorularının çözümlerine bakılması gerektiğini ve yaklaşık netlerde hesaplanmalıdır. Bununda az çok kafamızda belli puanlar netleştireceğini ifade etmiştir.”

Tercih edilecek okullar gidilip yerinde görülmelidir

Sınav sonuçlarının da açıklanması ile birlikte okul seçimi süreci de başlayacaktır. Bu sürecinde çok önemli olduğunu belirtmiş olan Varol “Çocuğumuzun yapısına uygun okullar, öğretmenleri ile beraber araştırılmalı bu okullara daha önceden giden kişiler ile görüşülüp, bilgiler alınıp değerlendirilme yapılmalıdır. Tercih edilecek olan okullarda fiziki olarak da incelenmeli ve gidilip yerinde görülmelidir” diye konuşmuştur.

Başkalarıyla kıyaslamayınız

Sınavlardaki başarı veya başarısızlık durumun da, özellikle kimlik oluşumu sürecinin açısından çok önemlidir. Ailelerinde kendi yaşamlarında ulaşamadıkları hedeflere, çocuklarından ulaşmalarını beklemeleri sağlıklı bir yaklaşım olamaz. Bu noktada da en çok yapılmış olan yanlışlardan biri de kıyaslama yapılmasıdır. Bu yaklaşımda doğru olmadığı gibi çocuklarımızın çalışmalarının da sekteye uğramasına neden olacaktır. Bunun yerine çoğunlukla çocuğumuzu kendi içinde değerlendirerek motive edebiliriz.