Sınava Hazırlık Sürecinde Neler Yapmalıyım?

0
1083
Sınava Hazırlık Süreci

Arkadaşlar malum önünüzde YGS LYS gibi bir sınav var bazılarımız gözünde çok büyütür, bazılarımız ise hiç önemsemez bence en iyisi ne önemseme ne de çok büyüt. Ben Tıp Fakültesi kazandım ve size kendi sınav sürecimi anlatmaya çalışacağım.Arkadaşlar ben Ağustosun 15’in de çalışmalarıma başlamıştım. İlk zamanlar bazen 7-8-10 saat bazende 3-4 saat çalışıyordum ama bence bu yaz aylarında ne kadar çalışabiliyorsanız çalışın kendi sınırlarınızı keşfedin ve bu sınırları her gün yeni rekorlarla kırmaya çalışın. Çünkü herkesin dediği gibi konuları ne kadar erken bitirirseniz ileriki zamanlarda bol bol tekrarla rakiplerinize fark atarsınız. Ben sayısal olduğum için ve dönem içinde genel olarak sayısal çalışacağımı düşündüğümden ilk önce sözel dersleri sıkı bir çalışmayla tüm konularını okuyup yanında ince bir soru bankasından bitirdim. Neden mi böyle yaptım? Çoğu kişi tarih, coğrafya ve felsefeye sınava bir ay kala çalışırım diyor ama o zaman geldiğinde etrafınızdakiler deneme sınavlarına başlayacak ve sizin de canınız çekecek ama o ben 130-140 yapıyorum derken siz 120 civarı veya daha altında kalırsınız ve bu sizin moralinizi bozar bunun için sayısalcıların tatilin son ayında sözel dersleri bitirmesi gerektiğini düşünüyorum. Din hariç sosyaldeki konuları en az bir kez okuyun ve bir soru bankası devirmiş olun ki kafanız rahatlamış olsun. Eğer bir kursa gidiyorsanız veya okulunuzda ki kurslarda sınıf belirleme sınavında orta halli bir Matematik ve Fen ile ve bitirdiğiniz Türkçe, sosyal ile iyi sınıfa düşeceğinizi düşünüyorum. (ben tr:35 sos:28,75 mat:30 fen:28,75 netleriyle seneye başladım)(mezunlar Ygs’ye girdiği ve o tecrübe olduğu, konulara hakim olduğu için sözeller bittiği anda hemen kendi branşlarından devam etsinler)

 Tatil bitti elimizde ne var güzel bir Türkçe ve Sosyal neti. 12ler ve mezunlar için en kritik zamanlardan birisi kesinlikle okulların açıldığı zamandır. Mezunlarda bir burukluk olur millet okullara giderken o ortama bir özlem duyarlar, 12’ler ise okuldan yorgunum diye kendilerini oyalarlar. Ne kadar yorgun olursan da eve kaçta gelirsen de gel günlük en az 5-6 saati devirmelisin. Bunun 1 saati Türkçe denemesi 1 saati de Sosyal denemesi olmalı. O bir saatin içinde de son 20 dakikası yaptığınız hataları kontrol etmek olmalı. Azsa 20 dk’da halledin eğer çoksa kesinle maket bıçağıyla kesin. Bulduğunuz ilk boş vakitte o soruların çözümünü öğrenmeye bakın. Olmazsa öğretmenlerinize sorun. (Okul öğretmenleri veya kurslardaki soru çözüm zamanlarında ve bu denemeleri hafta içi uygulayın hafta sonu programınızdan devam edin). Kalan zamanınızda Ygs Matematik ve yanında kolay olan Ygs Kimya dersini çalışın. Bu iki dersi çalışın. Bunların 4 hafta içerisinde rahat biteceğini düşünüyorum. Tabi yine 1 konu anlatım 1 de soru bankasından gidiyoruz. Planlarımıza göre Ekimin 20’sine gelmiş olacağız bu sefer ise Fizik ve Biyolojiyi çalışağız ikisine de toplam hafta vererek 1 konu anlatım 1 soru bankasından bitireceğiz. Ama Matematik ve Kimya çalışırken çözdüğümüz Türkçe ve Sosyal denemelerini haftada 2’ye düşüreceğiz ve geri kalan 3 günde ise matematik denemesi ve 30 dklık Kimya test çözümü yapın ki bilgileriniz kalıcı olsun. Bu 4 haftayı da atlatınca kısa süreli bir düzlüğe ulaşacaksınız. Kendinize güveniniz gelecek ve olacağınız denemelerde net artışından mutlu olacaksınız. Ve tahminime göre Kasım 13 gibi konularımız bitecek geri kalan 2 haftada 1 hafta boyunca çözebildiğimiz kadar Fen ve Mat denemesi çözeceğiz. Diğer hafta ise bir set alıp genel deneme çözüp eksiklerimizi tamamlayacağız. (Bu zamanlar bu kadar çalışmayla 125-138 bandına çıkacağınızı düşünüyorum).

Arkadaşlar ben genel olarak bu düzene uymaya çalışmıştım ve yararını görmüştüm. Benden size tavsiye uykunuzdan, sosyal aktivitelerinizden fedakarlık edip en geç Kasımın sonuna kadar Ygs’yi bitirmiş olun ve denemelerinizi kesinlikle ihmal etmeyin. Ne kadar konu çalışsanız test kitabı çözseniz de SİZİ GELİŞTİRECEK NETLERİNİZİN YÜKSELMESİNİ SAĞLAYACAK OLAN KESİNLE DENEMELERİNİZDİR. (Gelecek aylar ve LYS için çalışmayı bir sonraki yazıda yazacağım.)