Paragraf Soruları Püf Noktası 2

0
660
Paragraf Soruları Püf Noktası 2
Paragraf Soruları Püf Noktası 2
 1. Her im ekininde aynı ek olmadığını (cüzdanım nerede? :1.tekil iyelik ekidir. senin cüzdanın, çok iyiyim: ek fiilin geniş zamanıdır, nedeni ise isme gelmiştir ve geldiği kelimeyi yüklem haline getirmiştir,   *bizim çocuklarımız: tamlayan ekidir, ölümden korkma: fiilden isim yapan ekidir. Yanına geleceğim: kişi ekidir, bütün kişi ekleri de mutlaka kip ekinden sonra gelmelidir.

  12.İsim (ad) tamlamalarında da ilk sözcüğe tamlayan ikinci sözcüğe de tamlanan denilmektedir. (Kalbinin sesi) tamlayan ve tamlanan

  13. Ad tamlamalarında tamlayan ile tamlananların yer değiştirebileceklerini bilmeliyiz.   (içini gıdıklıyordu bütün çocukların); tamlanan ve tamlayan

  www.memurlarahaber.com

  14.Belirtili isim tamlamalarında da her iki ögede olduğu gibi ek aldıklarını ve tamlanana da neyin, kimin sorularını sorabiliriz. (Arabanın kapısı: neyin kapısı)   belirtisiz isim tamlamalarında da sadece tamlananın da 3.tekil kişi iyelik eki aldıklarını ve tamlayanında hiçbir ek almadığını unutmamalıyız ve de  daha kolay bulabilmek  için de sıfat tamlamaları ile karıştırmalıyız bunun  için de tamlanana “ne” sorusunuda  sormalıyız. (arabanın kapısı : ne kapısı? Sorularını yöneltiriz.

  15.Belirtili isim tamlamalarında araya sıfatlarında girebileceğini ya da tamlayanında sıfatlar ile nitelenebileceğini de unutmamalıyız. (Sütçü İmam’ın kahraman torunları )

  16. –İn tamlayan ekinin yerine de  –den ekinin de kullanılabileceğimizi unutmamalıyız.

  17.Takısız ad tamlamalarında iki unsurun da ek almadıklarını bilmeliyiz ve  tamlananın da neye benzediğini ya da neyden yapıldıklarını, ayrıca da sıfat tamlamaları ile karıştırmamamız için de araya “den” ya da “gibi” getireceğimizi unutmamalıyız. (gümüş (den) yüzük, ipeksi (gibi) saç )
  Takısız ad tamlamaları ile niteleme sıfatlarını birbiri ile karıştırmamalıyız, niteleme sıfatlarının arasına da “gibi” “den” getiremeyiz. (genç adam:sıfat tamlaması )

  18.Bir sıfatında birden fazla adı niteleyebileceklerini unutmamalıyız. (eski ev ve araba )

  19.Bir isminde birden çok sıfatının olabileceğini de bilmeliyiz. (akıllı, çalışkan, ahlaklı , bir öğrencidir)

  20.Kurallı birleşik sıfatlarında , -lı -li eki almış olan sıfat tamlamalarının da isimleri nitelemesi ile birlikte ve sıfat tamlamasında isim ile sıfatında yer değiştirmesinin yanı sıra ve isme getirilmiş olan 3. tekil kişi iyelik ekini de almış söz gurupları da ismi nitelemesi ile oluştuğunu  bilmeliyiz.(kısa saç: sıfat tamlaması  uzun saçlı kız : birleşik sıfat tamlaması