Organik Kimya BİTTİ!

1
3926
organik kimya nasıl halledilir

Merhaba arkadaşlar. Organik Kimya LYS’nin ve 12. Sınıf Kimya’nın en önemli konusu diyebiliriz. Her sene 10-15 soru çıkan bu konuyu hakkıyla öğrenmeniz gerekiyor. Peki, organik kimya nasıl halledilir? Bu yazımda bir şehir efsanesi olan ‘Organiği anlamıyorum,yapamıyorum’ gibi düşünceleri yıkacağız.Siz YGS-LYS‘ye giriyorsunuz, size organiğin detaylarını sormuyorlar. Son 6 senede 1 tane geldi o da mantıken yapılırdı. (2013 lys basın kitapçığı  23.soru). Bize ne mi gösteriyorlar? Bize üniversitedeki başlıkları soruyorlar. Organiğin temel mantığı ezberdir, bu kesin ve nettir. Ben çok mantıken anlamaya çalıştım ama mantığını bulamadım. En sonunda bir tane defter yaptım. Kendi kafama da o defterdeki şablonları kaydettim. Kafamı havaya kaldırıp şablonlardan istediğimi buluyordum. Dediğim mantıkla da 2016 LYS’de Organiği fulledim. (Ezberlediğim sayfalardan örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.)

Organik Kimya Nasıl Halledilir?

Gerekenler:  1. 12. Sınıf Kimya Meb kitabı
  2. Palme Organik Soru Bankası. (İsteyen Birey Organik Kimya da alabilir ama hatalı soru var 10-15 tane. İsteyen de ikisini de çözsün :D)
  3. Beyaz Kağıtlar

İlk önce 12. Sınıf kitabımızdan çalışmaya başlıyoruz. Mesela ilk konu Organik Kimya Adlandırma. Alkana:an Alkene:en Alkine:genelde in (asetilen alken mi :D). Genel formülleriyle beyaz kağıdığımıza çok kısa notlar alıyoruz. Sonra rezonans, tautomer, izomerlik konuları hakkında da beyaz kağıda notlarımızı alıyoruz. Beyaz kağıda yazdıklarımızı tekrar tekrar okuyarak aklımıza şablonumuz kuruyoruz. Ardından hemen Palme Organiğe geçip testlerimizi bitiriyoruz. Organiğin en önemli yeri ise tepkimelerdir. Organik Kimya Tepkimeler konusunun üstünde güzelce durarak tepkimeleri 12. Sınıf Kimya Meb Kitabından kağıdımıza aktarıyoruz ve aklımızdaki şablona bunları da kaydediyoruz.

Örnek Organik Kimya Ders Notları

Arkadaşlar bir de 12. Sınıf Meb kitabındaki şekiller akılda kalıcılığı arttırıyor onlara da şablonda yer verin mesela bunu gibi:   12. sınıf kimya meb kitabı

Sınavda tepkime mekanizmasını sormuyorlar ama bana çok faydası olmuştur. 2-3 kez baktıktan sonra onlar bile kafama yerleşmişti. Aşağıdaki fotoğraftakinden bahsediyorum:

organik kimya tepkimeler

Tepkimeleri de şablona kaydedip Palme’den çözüyoruz. Şunu da söyleyeyim Palme Organik Kimya Soru Bankası’nda mesela Alkenler sonuna işlemli sorular atmışlar, sayıları da çok gıcık o soruları atlayabilirsiniz. Öyle sorular gelmiyor. Onun yerine ÖSYM molde işlemli veriyor.

VE SON: Aşağı yukarı her 5 gün alkan, alken, alkin, eter, alkol, keton, aldehit, karboksilli asit, ester, amit, amin bunları tekrar edin. Gün gün bölebilirsiniz de. Bunları yaptığınızda zaten bu işin ustası olursunuz. Sonuçta gelen 11 tane organiği de fullersiniz. (Ben fulledim :D)

BONUS: Organik Kimya Hocalara Geldik!

(Tüm konunun videoları mevcuttur, otomatik oynatılıyor.)