Motivasyon Ders Çalışırken En Önemli Gereç -1

0
1827
motivason-2
Motivasyon

Başarı İçin Motivasyon Olmazsa Olmaz

Tüm YGS/LYS sürecindeki öğrencilerimize merhaba. Bu yazımızda motivasyon ve düzenli çalışma ile derslerimizde nasıl daha verimli ve başarılı olacağımızı öğreneceğiz. Sizlerinde bildiği gibi olumsuz çalışma ortamı ve ders çalışma isteğinin bir türlü gelmemesi, üniversiteye giden yolda önümüzdeki en büyük engel. Bu şartların oluşmasında ise en büyük etmen motivasyon eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. 2016/2017 Eğitim ve Öğretim yılının henüz başında olmamız bizim için büyük bir avantaj. Şimdi önümüzdeki uzun zamanı nasıl kullanacağımıza birlikte bakalım.Dikkatinin Dağılmasına İzin Verme

Ders çalışırken topladığımız dikkat, maalesef çok hızlı bir şekilde dağılabiliyor. Çalan bir telefon, sohbet uygulamalarından gelen mesajlar, annenizin yüksek sesle konuşması yada etrafta ilginizi çekecek farklı cisimler bu durumun önemli aktörleri olarak karşımıza çıkıyor. Lütfen, ders çalışırken telefonunuzu kapatınız, çalıştığınız ortamda dikkatinizi dağıtacak eşya sayısını minimuma indirin ve odak noktanızın değişmesine müsaade etmeyin.

Enerjinizi Ders İçin Saklayın

Spor yaparken nasıl enerjiye ihtiyacınız varsa, vücudunuzun ve beyinizin aynı enerjiye ders çalışırken de ihtiyacı bulunmakta.Sabah 6:00 ile 17:00 arası enerjiniz en yüksek seviyededir.  Akşam 6 dan sonra vücudunuz dinlenmeye geçer. Bizim için motivasyon sağlanacak en uygun saatler sabahtan akşam 5’e kadar olan süre. Eğer akşam saatlerinde çalışmak durumundaysanız, vücudunuzu ve beyninizi akşama kadar fazla yormamaya özen gösterin.Derslerinizi ve Konularınızı Sırası ile Çalışın

Dersten derse, konudan konuya atlamayın. Eğer motivasyon eksikliği yaşıyorsanız veya sahip olduğunuz motivasyonu kaybetmek istemiyorsanız bir işi bitirmeden ötekisine geçmeyin. Kimya çalışırken, ben sıkıldım biraz tarih sorusu çözeyim demeyin. Eğer çalıştığınız kimya konusu sizi zorluyorsa, konuyu parçalara bölmeyi deneyin ve öğrenme tarzınıza farklı bir perspektif ekleyin.

Geri Bildirimler Sizin Dostunuzdur

Hangi dersi çalışırsanız çalışın kafanıza bir soru takıldığında ve bu sorunun çözümünü getiremediğiniz de mutlaka bir arkadaşınıza veya öğretmeninize danışınız. Kafanızda çözülmemiş bir soru ile fazla yol katetmeniz mümkün olmaz. Günlük veya haftalık ders çalışma programınızı bitirdiğinizde, çalışmanızı bir eğitim danışmanı yada öğretmen ile paylaşın. Onların fikir ve görüşleri sizi daha iyi yapmakla kalmaz, gerekli motivasyon zaman kaybetmeden sizi yeni konulara hazırlamaya başlar.

Yazımızın ilk bölümünün sonuna geldik. Önümüzdeki yazımızda sizleri motive eden diğer faktörleri inceleyeceğiz.

Sağlıcakla kalıp yeni başarılara yelken açmanız dileği ile.

Hoşçakalın