Matematik Konularına Nasıl Çalışmalıyım?

0
885
Matematik Konularını Kalıcı Olarak Öğrenme Yöntemleri
Matematik Konularını Kalıcı Olarak Öğrenme Yöntemleri

Matematik çalışma teknikleri arasında en önemli sonuç alacağınız yöntemler için unutulmaması gereken kriter “dikkat” olmalıdır. Matematiğin ruhunda dikkatin yeri oldukça önemli yer tutuyor. Matematik çalışırken başarılı olmak ve konularda başarının sırrı dikkat eşiğinizi geliştirmekten geçiyor. Matematik konularını öğrenip başarıya ulaşabilmek için öncelikle o konunun formüllerini öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer konu içerisinde geçen formül ve özelliklere uzak kalırsanız, konuları öğrenirken bocalar, hatta farklı konular arasına farklı ve alakasız formülleri uygulama yanlışlarına düşersiniz.Matematik Konularına Nasıl Çalışılmalı?

Ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak olan telefon, bilgisayar, tablet türü aksamlardan oyun ve konu dışı eğilimlere yöneltecek materyallerden uzak durmalısınız. Yani başarıya ulaşmanın temel konusu olan “dikkat” oluşumu için buna engel olacak şeylerden kaçınmalısınız. Matematik konularına çalışırken, başlangıç için bir konu haritası çıkarın. Nedir bu konu haritası diye düşünenler için şu şekilde bir açıklama getirecek olursak; örneğin üslü sayılar konusuna çalışmak isteyen bir öğrenci, üslü sayılara ait formül ve özelliklerini bir kağıda yazarak sürekli tekrar edin.

Matematik Konularına Nasıl Çalışılmalı?
Matematik Konularına Nasıl Çalışılmalı?

Matematik Nasıl Öğrenilir?

Matematiği en iyi şekilde öğrenebilmek için en baştan sona doğru tüm konular bir Liste şeklinde çıkarılmalıdır. Bu çıkarılan konular tek tek çalışılmalı ve her çalışacağınız konu için öncelikle formül ve özelliklerine dikkat etmenizde fayda var. Matematiği en iyi ve kalıcı öğrenmenin tekniği, bıkmadan usanmadan sürekli tekrar yapmaktan geçer. Sık yapılan tekrarlar, öğrenilmekte zorlanılan konuları kalıcı hale getirmekte büyük avantaj sağlamaktadır.Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı?
Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Matematik Konularına Çalışmayı Eğlenceli Hale Getirin

Eğlenceli ders çalışma denince akla gelen, yatarak, tv veya bilgisayar, telefon karşısında ders çalışmak değil, dikkat dağıtan konuların dışında tamamen konsantrasyon eşiğinizi koruyan ve yükseltici şekilde ders çalışmaktır. Kalıcı, etkili ve eğlenceli ders çalışmak için, hazırlanacağınız matematik konularını aklınızda farklı obje ve nesnelere benzeterek formül ve konuları çok daha hızlı ve kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Matematik Konularına Etkili ve Kalıcı Çalışma Yöntemleri
Matematik Konularına Etkili ve Kalıcı Çalışma Yöntemleri