2016 LYS Sonuçları Açıklandı!

0
1002
Lys Sonuçları
Lys Sonuçları

2016 LYS Sonuçları beklendiği üzere 18 Temmuz 2016 Pazartesi tarihinde açıklandı. Heyecanlı bekleyişlerini sürdüren adaylar için sonunda o haber geldi. Üniversite adayları sonuçlarına ÖSYM’nin resmi sonuç sayfası üzerinden ulaşabilirler. LYS sonuçları ÖSYM web sitesi üzerinden yayınlandığı gibi ÖSYM mobil uygulamasında da erişime açık. Sonuç sayfasına ulaşma linki yazının devamındadır.

LYS Sonuçları Nasıl Kontrol Edilecek?

Adaylar LYS sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, sms ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İnternet üzerindeki sonuç belgesi dışında adayların adreslerine herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Sonuç sayfasında LYS sonuçları haricinde YGS sonuçları ve adayların yerleştirme puanları ile sıralamaları yer alacaktır. Adaylar bu yerleştirme puanları ve sıralamaları ile kendilerine bölüm ve üniversite seçerek tercihlerini yapacaklar. Tercihler ne zaman yapılacak? sorusunun cevabı yazımızın devamında.

2016 LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Üniversite adayları Haziran ayında yapılan LYS’nin sonuçlarını bir süredir bekliyorlardı. LYS sonuçları açıklandıktan sonraki basamak ise tercih işlemleri. Öğrencileri zorlu bir tercih dönemi bekliyor olacak. 2016 Tercihler ne zaman yapılacak? ayrıntılı bilgiler için linke tıklayın. Özet tercih tarihlerini ise aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.

Lys Sonuçları
Lys Sonuçları

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK

2016 LYS Sonuçları açıklandıktan sonra adayları yorucu bir maraton daha bekliyor. Öğrenciler yerleştirme puanlarına göre kendilerine uygun üniversite ve bölüm araştırmaya başlayacak. Tercihler 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve ÖSYM AİS sistemi üzerinden kaydedilecek. Tercih tarihi süresince kaydettiğiniz tercih listesi üzerinde değişiklik yapma hakkına sahipsiniz. Tercih yaparken doğru bilgileri girdiğinize emin olun ve listenizi tekrar kontrol edin. Gerekirse tercih listenizin bir kopyasını yazıcıdan çıkartın ve inceleyin.

Doğru Tercih Nasıl Yapılır

Peki, doğru tercih nasıl yapılır? Bu soruya cevabı ise bu yazımızda sizler ile paylaştık. Yazıdaki fikirlerden esinlenerek 2016 tercih dönemi süresince kendinize iyi bir yol haritası çizebilirsiniz.

ÖSYM Rehberim‘i daha fazla takip ederek YGS LYS hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. ÖSYM sonuçları, Ösym sınav tarihleri gibi konularda paylaşımlarımız devam edecektir.