LYS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır ?

0
1131
LYS Puan Hesaplama

LYS- Lisans Yerleştirme Sınavı- YGS – Yüksek Öğretime Geçiş Sınavından başarılı sonuç almış öğrencilerin girdiği ikinci sınavdır. LYS ye girebilmek için öncelikle YGS ‘den 180 puanı alma koşulu bulunmaktadır. LYS Puan Hesaplama yaparak sınava girmeden önce hedefinizi belirlemeniz kolaylaşır.LYS Kaç Sınavdan Oluşur? Bu Sınavlar Hangileri?

Lisans Yerleştirme Sınavı 5 farklı sınav olarak öğrencileri test etmektedir. Her bir sınav bizlerin o daldaki başarı seviyesine ışık tutar. İşte sınavlar ve bize verdikleri puan türleri;

LYS-1 Matematik Sınavı olarak bilinir.  İçerisinde matematik sorularının olduğu gibi, geometri sorularını da barındırır. Sayısal ve Eşit Ağırlık öğrencilerinin gireceği sınavda 50 matematik sorusu 30 geometri sorusu olmak üzere toplam 80 soru vardır. 80 soru için öğrencilere ayrılan süre ise 135 dakika.LYS-2 Fen Bilimleri sınavı olarak bilinir. Fizik, kimya ve biyoloji derslerini içerir. Her bir ders dalı 30 sorudur ve bu sınav sayısal öğrencileri için şarttır. Toplam 90 sorunun olduğu sınavda öğrencilere tanınan toplam süre ise 135 dakikadır.

LYS-3 Edebiyat Coğrafya sınavı olarak tanımlanır. Eşit Ağırlık ve Sözel bölümü öğrencilerine hitap eder. Sınav toplam 80 sorudur ve öğrencilere tanınan süre 135 dakikadır. 56 Edebiyat sorusu 24 Coğrafya sorusu öğrencilerin çözmesi için soru kitapçığında yer alır.

LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı adından da anlaşılacağı gibi sözel öğrenciler için düzenlenmiş sınavdır. 44 Tarih sorusu, 14 Coğrafya, 32 Felsefe ve Din Bilgisi olacak sınavda öğrencilere tanınan toplam süre ise 135 dakikadır.

Eğer okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulduysanız, sınavda 8 ek Felsefe sorusu çözeceksiniz.

LYS-5 Yabancı Dil Sınavı olarak geçen sınav dil puanı aracılığı ile öğrenci alan bölümleri tercih etmek isteyen adayların çözmesi gereken soruları içerir. İçerisinde İngilizce, Almanca ve Fransızca soruları vardır. Toplam sürenin 120 dakika olduğu sınav tek oturum üzerinden gerçekleşir

LYS Puan Hesaplama Nasıl Yapılmalı ?

LYS ham puan ve yerleştirme puanı olmak üzere iki düzlemde incelenir. En yüksek LYS Ham Puanı 500 dür. Minumum yani taban puan ise 100. Baraj puan olarak 180 baz alınır.

Çeşitli puan hesaplama yöntemleri ile kafanızı karıştırmak istemiyoruz. Bu sebeple sitemizde bir puan hesaplama robotu hazırladık. Buraya tıklayarak sizde kolay yoldan LYS puanınızı hesaplayabilirsiniz.