Liselere Giriş İçin Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

0
247
Liselere Giriş Yeni Sınav Sistemi
Liselere Giriş Yeni Sınav Sistemi

Liselere Giriş Sınavı nasıl olacak, sınav değişikliği ve lise sınav giriş sistemi ile ilgili detayları Ösym Rehberim ailesi olarak araştırdık. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni sınav sistemi adına liselere girişte yapılacak merkezi sınava yönelik, “Bu sistemde sadece sekizinci sınıflardan soru sorulacak. Soru sayısını 60’tan 90’a çıkardık. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak.” dediği öğrenildi.Liselere giriş sınavı için yeni sınav sistemine yönelik önemli açıklamalar yapan Yılmaz, merak edilen konuları yanıtladı.

Yeni liselere giriş sistemin kimsenin kaygı duymadan, oldukça kolay, anlaşılır ve sade olduğunu açıklayan Bakan Yılmaz, “Hiçbir evladımız istemediği bir okula gönderilmeyecek. Mutlaka tercihi içinde bulunan okul gruplarından birine gönderilecek.” dediği öğrenildi.Ayrıca Yılmaz, eğitim bölgelerinden adrese yönelik öğrenci alan bir sistemin aktif olacağını, aralık ayı içerisinde eğitim bölgelerine yönelik çalışmanın biteceği belirtiliyor.

Bakan Yılmaz yeni sınav sistemi Liselere Giriş Sınavı ile ilgili;

“Geçmiş yıllara dönerseniz bu bir şekilde dershaneciliği veya ilave yardımcı kaynakları aramaya iter diye görüş geldi. Dolayısıyla da bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak. Bizim okullarımızın kitapları, okullarımızda işlenen müfredatlar esas olacak. Daha önceki açıklamamızda 60 soru sorulacağını söylemiştik. Yükseköğretim Kurulu’nun soru sayısını artırması üzerine biz de soru sayısını 60’dan 90’a çıkardık. 90 soru için 135 dakikalık süre verilecek. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak. Sınav tek oturumda yapılacak. Belki arada yaş grubu dikkate alınarak belki bir 10 dakika ara verilebilir.”

TEOG’un belli sorunlara neden olduğu, etüt merkezlerinin artış gösterdiği belirtilirken, sınav baskısının azaltıldığı vurgulandı.

Ayrıca yeni sistemde sınavın zorunlu olmayacağını ifade ederken, “İsteyen gerecek. Geri kalan % 90 öğrencimiz kendi adresine dayalı, eğitim bölgesi içinde kalan okullara kaydedilecek. Öğrenci sayısı % 10‘a tekamül eden bir grubu, biz sınavla öğrenci alan okullar statüsüne getireceğiz.” dediği öğrenildi.