Liselere Giriş 2018 İsteğe Bağlı Sınav Başvuruları

0
140
Liselere Giriş 2018 İsteğe Bağlı Sınav Başvuruları
Liselere Giriş 2018 İsteğe Bağlı Sınav Başvuruları

Binlerce sınava girecek adayın merakla beklediği ve Ortaöğretim Kurumlarına Giriş için düzenlenecek isteğe bağlı merkezi sınav için, bugünden geçerli 18 Nisan tarihine kadar başvuru işlemleri duyurusu yapıldı.İlköğrenim 8’inci sınıfta öğrenim alan sınav adaylarının merkezi sınava katılmak ve girecek olanlar, sınav başvurularını bugünden geçerli olacak şekilde e-sistem üzerinden öğrenim aldıkları okullar üzerinden yapabilecek.

Sınava başvurmak isteyen Açıköğretim öğrencileri de Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü ile başvurularını yapabilecekler.Ortaöğretim Kurumları sınavı için yurt dışı başvurularında e-Okul Sistemi‘ne kayıtlı görünmeyen okullarda öğrenim alan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği ile, denklikleri gerçekleştirilip sınav başvurularını, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri ya da ülke konsoloslukları üzerinden gerçekleştirebilecek.

Orta Öğretim Kurumları Sınavı Kaç Aşamalı Olacak?

Ortaöğretim kurumlarına giriş için yapılacak olan sınavda Merkezi sınav, 8. sınıf öğretim programları dikkate alınarak gerçekleşecek. Sınav tarihi olarak 2 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek sınav, 2 aşama halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru adayların karşısına çıkacak.

Sınavda Kaç Soru Olacak? Sınav Süresi

Yapılacak olan sınavın 1. bölümü 09.30’da, ikinci kısmı ise 11.30’da başlayacak. Yapılacak sınavda, 1. bölümü 50 soruluk sözel kısımdan oluşacak ayrıca 75 dk olacak, 2. kısım ise 40 soruluk sayısal bölümden oluşacak ve 60 dk olacağı vurgulanmakta.

Sınavın sözel kısmında, 8’inci sınıf Türkçe bölümünden 20 adet, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil bölümlerinden ise 10’ar adet olmak üzere toplamda 50 soru, sayısal kısımda ise Matematik ve Fen bilimleri derslerinden 20’şer soru olmak üzere totalde 40 soru adaylara sorulacak.

Sınavlarda Nasıl Full Çekilir?

Sınavda 2 bölüm arasında sunulan süre, adayların ihtiyaçlarını görmesi ve dinlenebilmesi için ayrılacak. Süre diliminde okuldan ayrılmaları da söz konusu olmayacak.