KYK Yurt Başvuruları Başladı

1
1082
KYK Yurt Başvurusu
KYK Yurt Başvurusu

Üniversite sınavı ve tercihler sonucunda bir yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler, barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri devlet kurumu olan KYK’ya başvurabilecekler. KYK yurt başvurusu bugün itibariyle başladı. 2016-2017 döneminde KYK’ya bağlı yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler KYK yurt başvurusu yapabilecekler. Başvurular Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet sitesinden yapılacak. Kyk yurt başvurusu ne zaman? Kyk yurt başvurusu nasıl yapılır? gibi bilgiler yazımızın devamındadır. Kyk yurt sonuçları resmi duyuru ile açıklandığında yine sizlere duyuracağız.KYK tarafından yapılan resmi duyuru aşağıdaki şekilde:

KYK YURT BAŞVURUSU BAŞLADI

2016-2017 eğitim öğretim döneminde Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleşebilmek için başvurular başladı. KYK yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler, 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 23:59’a kadar başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecek.

Bunun için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine  (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olması gerekiyor.
Başvurular www.turkiye.gov.tr internet adresinden hiçbir ücret ödemeden gerçekleştirilebilecek. Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgi; kyk.gsb.gov.tr adresinde bulunan “Başvuru Kılavuzu”ndan alınabilecek.
Başvuru sırasında 2016-OSYS ile örgün yüksek öğrenim programına kayıt yaptıran öğrencilerin ÖSYM; 30 Haziran 2016 ve öncesinde bir örgün yüksek öğrenim programına kayıtlı olan öğrencilerin ise ARASINIF kutucuğunu işaretlemesi önem taşıyor.
Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgilerinde değişiklik olan öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini yine e-devlet üzerinden güncelleyebilecek.
Başvuru sonuçları, yapılacak değerlendirmeler neticesinde kyk.gsb.gov.tr kurumsal web sayfasından duyurulacak.

Yurt Başvurusu Yapmak İçin TıklayınKYK Yurt Başvurusu Ne Zaman?

Buna göre öğrenciler 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 23:59’a kadar başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecek. E-devlet şifresi bulunmayan öğrenciler en yakın PTT şubesine giderek kolayca E-devlet şifrelerini alabilirler. 2016 KYK yurt başvurusu hakkında tüm bilgiler bu şekildeydi. KYK yurt sorgulama ve KYK yurt sonuçları gibi bilgiler açıklandığında sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öğrenciler KYK Yurtları’na başvurmak için de E-Devlet sistemini kullanacaklar. Bunun için öğrencilerin E-Devlet şifreleri yoksa PTT şubelerinden temin etmeleri gerekiyor. E-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapan öğrenciler başvurularını yapabilecekler.

KYK E-DEVLET GİRİŞ

 

 • Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda E-Devlet sistemine gireceksiniz. E-devlet şifreniz ile bu sayfaya giriş yaptıktan sonra Yurt Başvuruları sayfasına girin. Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar bu sayfada yer alacak. Bu uyarıları okuduktan sonra aşağıdaki “Kabul ediyorum”u işaretleyip, “Devam et” butonuna tıklayınız.
 • Ardından açılacak olan ve kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfayı göreceksiniz, bu sayfada kimlik bilgilerinizi teyit ediniz ve “Devam et” butonunu tıklayınız. Eğer burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, aynı sayfada yer alan “Kimlik bilgilerim” linkine tıklayarak düzeltme talebinde bulununuz.
 • Bundan sonraki adımlarda ise, Öğrenim Bilgileri, Bilgilendirme Mesajı, Adres Bilgileri, Özel Durum Bilgileri, Aile Bilgileri, Önizleme, İşlem Sonuç gibi bilgiler sırasıyla sizden talep edilecek. Bu bilgileri de sisteme girdikten sonra yurt başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER

 1. Örgün Eğitime kaydı olmayan öğrenciler,
 2. Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almış öğrenciler,
 3. Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışan öğrenciler,
 4. Sabıka kaydı bulunan öğrenciler (Taksirli suçlar hariç),
 5. Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler,
 6. Ailesinin ikametgâhı okulun bulunduğu belediye sınırları içerisinde bulunan öğrenciler

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 1. Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyip kavradıktan sonra cevaplayınız.
 2. Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engelleyeceğinden bildirimlerinizi gerçeğe uygun yapınız.
 3. Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
 4. Bekârsanız anne ve/veya babanızın, evli iseniz kendinizin ve/veya eşinizin gelirleri diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teyit edileceğinden bilgileri tam ve doğru olarak giriniz.
 5. Başvuruda bulunduktan sonra başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

Yurtlarda Barındırma Koşulları :

 • Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak,
 • Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir kolu veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç; öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi.
 • Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmamak,
 • Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “ Süresiz çıkarma cezası” almamış olmak,
 • Yabancı Uyruklu öğrenciler için emniyet makamlarından alacakları oturma izin belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermek,
 • Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması,
 • Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması.