İyi Bir Liseye Giden Yol: Teog ve Tavsiyeler

0
1093
Teog Tavsiye
Teog Tavsiye

Sevgili 8. sınıfa yeni adım atan arkadaşlarım; Öncelikle hepiniz için dolu dolu, verimli bir yıl olması dileğiyle. Bu yazımızda iyi bir lise nasıl kazanılır? Teog’dan nasıl iyi puan alınır? başlıklarını inceleyeceğiz.Kendinizi sözel veya sayısal sayısal zekaya yatkın bir birey olarak görüyor olabilirsiniz. Teog hazılırlık sürecinde bu yöneliminizi bir kenara bırakmanız gerek. Ne olursa olsun her derse özenli bir şekilde çalışmalısınız. Çünkü yapacağınız her net sizi rakiplerinizden bir adım ileri taşıyacaktır. Bunu başarabilmeniz için tüm dersleri önemlerine göre yeterince dikkate alıp çalışmalısınız.

Ülkemizde lise eğitimi veren birçok kurum mevcuttur. Fen liseleri, anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, meslek liseleri, sağlık meslek liseleri, imam hatipler vb. Sizin hayaliniz bunlardan herhangi biri olabilir. Kendinizi hangi lisede görmek istiyorsanız bunun hayalini kurun ve hedefinizi olabildiğince yüksek tutun. Bu hedefinizi sık sık hatırlayarak kendinizi motive edin. Hatta masanızın üstüne resmini asın. Daha sonra yapmanız gereken biran önce çalışmaya koyulmak.Teog 2016
Teog 2016

Arkadaşlar, isterseniz 200 isterseniz 2000 soru çözün bunun abartılacak bir önemi yoktur. Önemli olan bu çalışmadan ne kadar verim alabildiğinizdir. Bir konudan bu kadar fazla soru çözebiliyorsanız zaten o konuyu halletmişsinizdir, boşuna vaktinizi boş soru çözerek harcamayın. Burada anlatmaya çalıştığımız şey verimli çalışmak. Konuyu iyice kavramak, yeteri kadar soru çözmek ve önemli soru tiplerini çözebilmek. Teog kitaplarınızdan her gün konu konu çalışın ve sorularını çözerek ilerleyin. Çalıştığınız konuları unutmadan günlük, haftalık ve aylık tekrarlar yapmayı unutmayın. Tekrar edilmeyen bilgi aklınızdan uçup gidecektir. Şimdi gelelim diğer önerilerimize:

  1. Dershane ve okulda dersi iyi dinle! Dersi derste öğren, eve gidince konuyu bilerek üstüne kendin de çalışırsan daha sağlam öğrenmiş olursun.
  2. Gün içinde kendinize de vakit ayırın. Bu motivasyon için ve psikolojiniz için oldukça önemli. Hepimiz insanız ve sadece ders çalışarak yaşayamayız. Benzini olmayan bir araba nasıl fazla ilerleyemeyip yolda kalacaksa bizler de sosyalleşmeden . Kitap okumak, müzik dinlemek, sinemaya gitmek ve arkadaşlarla vakit geçirmek gibi aktivitelerle kendinize zaman ayırın.
  3. Öğretmenlerinizden size çalışma programı hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Programınızı kendiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız yardım almanız faydalı olacaktır.
  4. Strese girdiğiniz an kendinizi rahatlatmak için bir şeyler yapmalısınız. Fazla zorlamadan çalışmanıza bir ara verebilir ve bu stresi üzerinizden atmak için bir şeyler yapabilirsiniz. Okulunuzdaki rehber hocanızla veya arkadaşlarınızla konuşabilir, dertleşebilirsiniz.