Hemşirelik Bölümü Tanıtımı

0
924
Hemşirelik Bölümü
Hemşirelik Bölümü

Merhaba. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden Onurhan Turan sizler için üniversitesini ve bölümünü röportajımızda anlattı. Onurhan’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Üniversitenizi bize tanıtabilir misiniz?

Üniversitenin iki kampüsü var. Eğitim fakültesinin bulunduğu Akçaabat tarafındaki kampüs ve ana Kalkınma’daki ana kampüs. Kampüs cidden çok güzeldir. Bölümlerin yan yana sıralıdır. Kampüsü baştan sona 15-20 dakikada yürüyebilirsiniz. Fakat sağlıkla ilgili bölümler (Tıp fak, sağlık bilimleri, diş, eczacılık) kampüsün üst tarafında hastane etrafındaki binalardadır. Sosyal aktiviteler fena sayılmaz. Havalar ısındığında ve yağmur yağmadığında şenlik alanındaki ortam iyidir. Yeni insanlarla tanışırsınız, çevre yaparsınız. Ve her akşam horon oynamak mümkündür.

Bölümünüzü bize anlatabilir misiniz?

Bölüm eczacılıkla aynı binayı paylaşıyor. Kız kyk nın karşısında. Kalkınmada kalıyorsanız dolmuşla 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Kyk daki kızlar için harika zaten. Erkek kyk kampüsün ortasında diyebilirim. Onlar da B kapısından dolmuşa binebilir ya da sabah sporu niyetiyle birkaç yokuş ve merdivenden sonra okula ulaşabilir. (Not: Trabzon tamamen yokuşlardan oluşmaktadır) Bölümdeki eğitim pratik anlamda mükemmel değildir. Fakat hocalar yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Diğer bölümlerin aksine sıkıntılı hoca pek yoktur. Orta yol bulunur. Fakat geldiğiniz ilk sene size söylenecek ilk söz şu olacaktır, bu mesleği sevmeyeceğinizi düşünüyorsanız yol yakınken bırakın. Kelimesi kelimesine doğrudur. Okuması zordur fakat iş hayatı kat kat zordur. Zaten stajlarda ufaktan tadacaksınız bunu. İlk sene ikinci dönemden itibaren her dönem staj yaparsınız. Hemşire doktorun yardımcısı değildir. Kendi görev ve sorumlukları olan hastanedeki sağlık çalışanlarının bir koludur. Olmazsa olmazdır. Hastanenin asıl sahipleridir. Hastayla en fazla iletişim halinde olandır. Yeri doldurulamaz, hakkı ödenemez. Fakat ne yazık ki ülkemizde gereken saygıyı göremez. Okuldaki hocalarımızın söylediği şey şu ki, burdan mezun olduğunuzda pratisyen bir hekim bilgisinde olmalısınız. Gelenler bunu bizzat görecektir.

Neden bu üniversite?

İstanbul’dan sonra gelinebilir bir üniversite. Trabzon’a daha önce gelmeyenler eminim ki muhafazakar kapalı yobaz bir şehir olarak düşünüyorlardır. Bunun doğru olmadığını göreceksiniz. Şehir, üniversite öğrencisinin hakimiyetinde diyebilirim. Özellikle üniversitenin olduğu kalkınma mahallesini benimseyebilirsiniz. Olanakları iyidir. Kız KYK çok güzel diye duydum. Fiyatlar çok pahalı değildir.

KTÜ Hemşirelik

Neden hemşirelik bölümü?

İnsanlara yardım etmekten zevk alıyorsan, onca stresin sıkıntının sadece serumunu çıkardığın hastandan hayır duaları almakla geçeceğini düşünüyorsan gelebilirsin. Fakat gerçekten yorucu ve yıpratıcı bir meslek. Okuması da ayrı bir sıkıntı. Öğrenmeye meraklı olmalısın.

Hemşirelik bölümünden mezun olanlar ne iş yapar, iş alanları ve imkanları nedir?

Hastaneler, fabrikalar, özel kurumlar vs. gibi birçok yerde hemşire olarak çalışabilir. Kpss ile devlette de çalışabilir. Kendi sağlık kabinini de kurabilir. Okulda kalıp akademisyen de olabilir. Hastanede sorumlu hemşire, supervisor ya da başhemşire olabilir.

Üniversitenizden ve bölümünüzden memnun musunuz, neden?

İlgilenen için iyi bir meslek. Gerçekten bu işi parası için yapmayı düşünmeyin. Hayattan zevk almazsınız. Üniversite anlattığım gibi güzel. Arkadaşlarla kampüste sabahlamak, sınav dönemleri kütüphanede sabahlamak güzel. Şenlik alanından denizi izlemek, ya da bizim bölümdeki çimlerden denizi izlemek zevk verir.

Üniversitenizi ve bölümünüzü seçmeyi düşünen öğrencilere neler söylemek istersiniz?

Önce şunu söyleyeyim hemşir diye bir kelime yoktur. Uydurulmuştur. Profesyonel anlamda hemşire kız ya da erkek hemşiredir. Dediğim gibi maddi değil manevi olarak yapılacak bir iş.

Eklemek istedikleriniz

Sevmeyecek olan gelmesin. Net.