Gıda Mühendisliği Bölümü NEdir?Nerelerde Çalışabilir?

0
928
Gıda Mühendisi nedir?
Gıda Mühendisi nedir?

Gıda Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:Gıda hammaddelerinin de değerlendirilmesinde kullanılması ve gıda kaynaklarının da nitelik olarak korunmasının da yapılması, artıklarından yeni besinler meydana gelmesi de hammaddelerinden de çok fonksiyonlu bir şekilde yararlanılmasın da böylece de sağlıklı olan gıda çeşitlerinin de artırılmasının konusunda da araştırmalar yapılmakta ve eğitimler verilmektedir. Tarım olan yerlerde, orman, sağlık, maliye ve de gümrük, sanayi ve ticaret bakanlıklarında çalışabilirler, belediyelerde ve de özel sektörde proje mühendisi olaraktan, işletme mühendisi olarak, yatırım uzmanı olarak, danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak ta çalışma imkanına sahiptirler.

Gıda mühendisliği bölümünün dalları ve de ilgilenmiş oldukları konular da aşağıda açık bir şekilde yazılmıştır.Gıda Bilimi:

Gıdaların kimyasında, biyokimyalarında, enzim biliminde, gıda mikrobiyolojisi olarak, kalite kontrolü vb. konular ile ilgili bir daldır.

Gıda Teknolojisi:

Gıda mühendisliği bölümünün temel işlemleri, tüm bitkisel olan ve hayvansal olmuş olan gıdaların işlenmesinde ve biyoteknoloji konularıyla ilgili olan bir daldır.

Gereken Nitelikler: 

Gıda mühendisliği bölümünde okumak isteyen bir öğrencinin de normal olanında üzerinde bir çok amaçlı akademik yetenekleri de üzerinde barındırmalı; matematik, biyoloji, fizik ve özellikle de kimya konularına ve ekonomi konularına da ilgili duyması önem arz etmektedir. Ayrıca da gıda mühendisliğinin temelinde disiplinler arasında bir yapı göstermiş olduğundan dolayı da bu bölümü tercih etmiş olan kişilerin okumayı sevmeli, araştırmaya yönelik olacak olan çalışmaları yapabilmeli, sürekli çalışmayı da göze alabilecek olmalı ve yenilikleri de yakından izleyebilecek bir yapıda olmaları gerekli ve olumlu insan ilişkilerini de kurabilmeleri de yakından beklenmektedir.