Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

0
805
Gemi inşaatı mühendisliği bölümü nedir
Gemi inşaatı mühendisliği bölümü nedir

Gemi makinelerinin de projelendirilmesinde, geliştirilmesinde ve ekonomik bir şekilde üretiminin de yapılmasının konusunda da eğitim ve de araştırma yapılmaktadır. Ulaştırma Bakanlığına bağlı resmi ve de özel tersanelerde çalışabilmekte, deniz taşımacılığı yapmış olan kuruluşlarında ve gemi makinalarını üretmiş olan fabrikalarda çalışılabilme olanaklarına sahiptirler.Programın Amacı:

Gemi makineleri mühendisliği program bölümünün amaçlarının basında her çeşit olan deniz araç ve taşıtlarının ve gemi makinelerinin da projelendirilmesi ve şekillendirilmesi, geliştirilmesinde ve de üretim aşamalarında ekonomik bir yol takip ederek yapılması konularında da eğitim ve araştırmalar  yapmaktadırlar.Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: 

Gemi makineleri mühendisliği programında verilmiş olan öğretim süresi dört senedir. Öğretimin ilk iki senesinde temel fen derslerinin de yanı sıra da temel mühendislik bilimlerine ait olan dersler verilmektedir. Son iki yılı ise mühendislik bilim derslerinin yanı sıra da mesleki dersler de teorik ve de pratik uygulamalı yollardan eğitim verilmektedir. Öğrenciler de eğitim süresince staj yapmaları zorunludur.

Gereken Nitelikler: 

Gemi makineleri mühendisliği programını okumayı amaç edinmiş olan adaylarında ve gemi makineleri kısmında da görev alacak olan kişinin de üstün bir akademik yeteneğinin yanı sıra uzay ilişkilerini de görebilme yeteneğine sahip olmalı ve mekanik yeteneğe sahip olmalı ve temel fen derslerinde de başarılı olması da önemlidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: 

Gemi makineleri programını bitirmiş olan mezunlara da Gemi Makine Mühendisi ünvanı verilmektedir.

Gemi makine mühendisi bölümünde gemileri ilerletecek olan kuvvet olarak çalışan sistemlerinin de güç merkezlerinin de ısıtma ve havalandırma sistemlerinin de, dümenlerin, dişli mekanizmalarının, pompaların ve de diğer mekanik olan ve elektrik teçhizatının da projelerini de yapacak işlerde çalışmaları, bunların yapımının ve işletilmesi ile ilgili olan işleri de planlamasını ve hesaplarını yaparlar ve yürütülmesini denetleme işleminde yer alırlar.