Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Nedir?

0
830
Gemi inşaatı mühendisliği bölümü nedir
Gemi inşaatı mühendisliği bölümü nedir

Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:Her çeşitten olan deniz taşıtlarının da projelendirilmesinin yapılması ile, geliştirilmesinin yanı sıra da ve ekonomik şekilde ünite de de tersane yönetiminin ve işletmeciliğinin alanında da eğitim verilmekte ve araştırmalar yapılmaktadır. Tersanelerde çalışabilirler, gemilerde ve yat dizaynın da bürolarında da, deniz taşımacılığı ile ilgili olan şirketlerde çalışılabilme olanaklarına sahiptirler.

Programın Amacı:Gemi inşaatı mühendisliği programı bölümünün hedefi her çeşitten deniz araçlaının projelendirilmesinin hazırlanması, yapılması ve de geliştirilmesi zaman zarfınca ekonomik bir şekilde üretilmesi ile tersane yönetiminin ve işletmeciliği kısmında da eğitim ve araştırmalarda bulunmayı ilke edinmişlerdir

Gereken Nitelikler:

Gemi inşaatı mühendisliğinin de programına girmek isteyen adayların da üstün bir akademik yeteneğe sahip olmalı ve uzay ilişkilerini de görebilme gücüne de sahip olmaları gerekmekte, fizik dersine ve matematik dersine de ilgi duymaları da gerekmektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:

Gemi inşaatının programını bitirmiş olan mezunlara da Gemi İnşaatı Mühendisi ünvanı verilmektedir. Gemi inşaatı mühendisinin, her çeşitten olan deniz taşıtları ile deniz ile ilgili olarak diğer yapıları da (dubalar, petrol platformu v.b) tasarlamasını yaparlar, üretimini ve işletmesi ile ilgili olan işlemleri planı da yaparlar ve yürütürler; sipariş edilmiş olan gemilerinde denizde, gölde veya akarsularda da seyretmiş olan araçların da iç kısımlarını da tasarlamış olurlar ve boyutlarını da belirlemiş olurlar. Sualtı koşullarını hesaba kataraktan ve malzemenin de niteliğini dikkate alaraktan dayanıklı olan hesaplarını da yapmış olurlar.

Çalışma Alanları:

Gemi inşaatı mühendisleri de, devlete ait olan tersanelerde, gemi ve de yat dizayn olan bürolarında, deniz taşımacılığında ve ilgili olan şirketlerde görev alabilme olanaklarına sahiptirler.