Geç Mi Kaldık? Üniversite Kazanabilecek miyiz ?

1
5788

Son zamanlarda çok fazla ‘Canım hiç ders çalışmak istemiyor.’, ‘Çalışırken hemen sıkılıyorum.’, ‘Üniversite kazanacağıma inanmıyorum.’, ‘Geç mi kaldım?’ tarzında mesajlar alıyorum. Çeşitli bahaneler ile kolayın arkasına saklanan öğrenci sayısında hiç olmadığı kadar bir artış gözlemlemekteyim. Bu yazımda sizlere yol göstermeye çalışacağım.Acaba Geç Mi Kaldık, Çalışsam Başarabilir Miyim?

Zamanın hızla geçmesi ve kışa yaklaşmamız ile beraber, öğrencilerin ders çalışma isteğinde kaybolma yaşanmaya başlandı. Aslında bunun temel sebeplerinden biri olarak mevsim geçişini gösterebiliriz. Enerjimizi depolamakta zorlanıyoruz ve gereksiz yerlere harcıyoruz. Bu durumda psikolojik sorunları ve depresyonu beraberinde getiriyor. Peki tüm bu negatif durumun içerisinde hiç mi iyi bir şeyler yok? Gerçekten de Geç Mi ?

Öncelikle endişelerinizi anlıyorum değerli öğrenci arkadaşlarım. Size istedikten sonra her şeyi başarabileceğinizi bir kez daha hatırlatmayacağım. Geç kalmadınız!. Çalışırsanız başarırsınız. Nasıl mı ? Neden mi olmuyor ?Hedefinizi İyi Belirleyin, Yolunuzu Aydınlık Tutun

Sınavı kazanmak aslında en  basit hedef. Asıl soru hayalinizde hangi meslek yatıyor? Eğer tutku ile bağlandığınız bir hedefiniz yok ise, sınava hazırlık sürecinde ya kaybolursunuz yada baştan çıkartılır ve hedefinizden şaşarsınız. Buna günlük hayattan basit bir örnek vereceğim. Ev için alışverişe çıktığınızı düşünün. Ama bir liste yapmadınız. Markete vardığınızda her gördüğünüz ürünün size lazım olduğunu düşünerek gerekli ve gereksiz bir sürü ürün ile eve gelip, ekmek ve peynir gibi temel besin ürünleri unutmanız muhtemel. Sonuç olarak hem vaktinizi hem paranızı hem de enerjinizi boşa harcamış oldunuz. İşte sınava hazırlık süreci de böyledir. Eğer ne istediğinizi kesin olarak belirlemeden hazırlanmaya başlarsanız, hem özel kurslarda paranızı, hem farklı konu dallarında vaktinizi, hem de yüksek puan alabilmek için enerjinizi harcarsınız.

Nasıl yapacağım? Sınava Az Kaldı ve Ben O Kadar Yetenekli Değilim

Kendi potansiyelinizin farkında değilsiniz. Aslında neleri yapabileceğiniz ve yapamayacağınız hakkında o kadar çok görüş bildiren insan var ki etrafınızda, kendi iç sesinizi duyamaz olmuşsunuz. Bu konuda 1-8 yaş arası çocukların hayata bakışlarına hayranım. Onların henüz yargı merkezi gelişmediğinden, neleri yapıp neleri yapamayacakları hakkında bir fikirleri de yok. Deneme ve yanılma yolu ile öğreniyorlar hayatı. Temel içgüdümüzün gereğini yapıyorlar yani.

Şimdi sınavı kazanamayacağını düşünen öğrenciler için bir video paylaşacağım. Henüz ülkemizde bu video Türkçe çeviri ile yayımlanmadı, sizler için özel olarak çevirdim. Umarım derin uykunuzdan uyanmanıza yardımcı olur.

İyi Seyirler.