Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Mezunu Nerelerde Çalışır?

0
1060
Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü nedir?
Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Tanıtımı:Doğustan olaraktan veya sonradan da olabilen herhangi bir sebeple sakatlanmış olan veya doktor tarafından da teşhisinin belirlenmiş olup tedavisinin de be irlenmiş olmasıyla birlikte hastalara gerekli  olacak olan fizik tedavi rehabilitasyon programlarını  planlayarak uygulayacak olan sağlık personellerinde yetiştirilmeleri ve alanında eğitim ve araştırmalar yapılmaktadır. Ayrıca da bu alanda da çalışacak olacak olan kişilerde, hasta olan kişilere güç verme durumunda oldukları için de sabırlı olmalı, hoşgörülü olmalı ve zayıf olan insanlara da yardım etmekten hoşlanmalı, sorumluluk sahibi olan kimseler olmalıdırlar. Hastanelerinde fizik tedavi bölümleri, ortopedi bölümleri, nöroloji bölümleri, yanık kardiyoloji bölümleri, pediatri bölümleri, kadın-doğum bölümleri olan kliniklerinde de rehabilitasyon olan merkezlerinde çalışılabilmektedirler. Ayrıca fizyotrapist bir uzman olan doktor ile birlikte kendilerine ait klinikte açılabilirler.

Gereken Nitelikler: Fizik tedavi ve rehabilitasyon programları bölümüne girebilmek için de ortalamanın da üzerinde genel akademik başarı yeteneğinde yanı sıra, fen derslerinde mutlaka başarılı olmak gerekmektedir. Ayrıca da, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde çalışacak olan kişilerin de, tam olarak iyileşmesi mümkün olmayan bir hastaya da bazı ihtiyaçlarını da karşılamaları için farklı beceriler kazandırmalı, ona güç vermeli ve ailesininde ona anlayışlı davranmasını sağlamalı, sabırlı olmalı, hoşgörülü olmalı, güleryüzlü olmalı ve zayıf insanlara da yardımcı olmaktan hoşlanmalı, sorumluluk sahibi de kimseler de olmalıdırlar.

?

Bir fizyoterapistin, tıp ekibininde bir üyesi olaraktan hastanelerinde fizik tedavi bölümlerinde, ortopedi bölümlerinde, nöroloji bölümlerinde, yanık ve de kardiyoloji bölümlerinde, pediatri bölümlerinde, kadın-doğum kliniklerinde de görev yapabilirler. Ayrıca da büyük kentlerde de rehabilitasyon merkezinin olan sağlık kuruluşlarında da görev yapabilmektedirler.