Fizik Bölümü Mezunu Nerelerde Çalışır?

0
981
Fizik bölümü mezunu nerelerde çalışır?
Fizik bölümü mezunu nerelerde çalışır?

Madde ve enerjinin yapısını ve birbirleri ile olan etkileşimini araştıran, dünyamız ve evrende ki fiziksel olayların bağlı olduğu yasaları meydana çıkarmaya çaba harcar. Fizik bölümünde öncellikle bu araştırma ve incelemeleri yapabilecek güçte eleman yetiştirmeleri, yapabilecek nitelikte eleman yetiştirmeye yönelik eğitim sunulur. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun labaratuvarlarında, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının çeşitli kurum ve kuruluşlarda araştırma görevlisi olarak yer alabilmekte ve bunun yanı sıra Ptt, Aselsan, TRT gibi kuruluşlarda teknik personel olarak kendilerine çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca öğretmenlik formasyonu aldığında liselerde öğretmenlik yapmaları mümkündür.Programın Amacı:

Fizik, madde ve enerjinin yapısını ve karşılıklı etkileşimini araştırır, evrendeki fiziksel olayların bağlı olduğu yasaları tespit etmeye çalışır. Fizik programında öncelikle bu araştırma ve incelemeleri yapılabilmesi için gerekli nitelikte eleman yetiştirmeye yönelik eğitim verilir.

Gereken Nitelikler:

Fizik bölümü eğitimi almak isteyen bir kişi fizik, matematik, kimya benzeri temel bilimlere ilgili olmalı ve kendisini bu branslarda iyi yetiştirmiş olmalı ve bu alanlara temelden bir ilgi hissetmesi gerekmektedir. Fizik bölümü mezununun amacı gözlem ve deneyler yaparak fiziksel olayların yasalarını ve kanunlarını ortaya çıkarmaktır. Bu sebepten dolayı fizik alanında çalışmayı düşünenler için dikkatli bir gözlemci ve analitik düşünme gücüne sahip yaratıcı kişiler olmaları gerekmektedir.Çalışma Alanları:

Ülkemizde endüstri malesef şuan fizik alanındaki temel araştırmaları destekleyecek kadar gelişim göstermediğinden fizikçilerin özel sektörde çalışmaları söz konusu bile olmamaktadır. Lisans okuyan adayların ve formasyon alanlar liselerde ve özel dershanelerde fizik öğretmeni olarak görev yapabilmekte ve bunun yanı sıra özel bir kurs gördükten sonra bilgisayar programcısı olarak da iş imkanı bulabilmelerinin yanı sıra, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun labaratuvarlarında, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının çeşitli kurum ve kuruluşlarda araştırma görevlisi olarak yer alabilmekte ve bunun yanı sıra Ptt, Aselsan, TRT gibi kuruluşlarda teknik personel olarak kendilerine çalışma imkanı bulabilirler. Bir temel bilim olarak fiziğin, gerek ortaöğretim de ya da yükseköğretimde önemli bir rolü bulunmaktadır. Ülkemizde ortaöğretimde fizik öğretmeni açığı büyüktür. Açılmakta olan ve açılacak üniversitelerin fizik alanında yetişmiş elemanlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir fizikçi ülkemizde bugün ve gelecekte daima aranan bir ana elemen durumunda olabilir.