Enerji ve Malzeme Bölümü Mühendisliği Nedir?

0
841
Enerji ve malzeme sistemleri mühendisliği nedir
Enerji ve malzeme sistemleri mühendisliği nedir

Enerji ve malzeme mühendisliği bölümünün amacı, enerji ve de malzeme bilimi mühendisliklerinin de bir bileşiminden oluşmaktadır. Bu sebeple program da çok geniş bir alana sahip bir daldır. Bu programın amacı da;a)   Kamu ve özel sektörlerin kuruluşlarında, enerji verimliliğinde ve de servislerinde, fabrika mühendisliğinde, alternatif olan enerji teknolojilerinde, mevcut olan ve de yeni olacak olan malzemenin üretimlerini gerçekleştireceklerdir.
b)   Çok disiplinli bir şekilde ve disiplinler arasında olan çalışmalara yenilik   olacaktır ve de uluslararası olan araştırmalara da katılabilecektir.
c)   Lisansüstü çalışmaları gerçekleştirebilmek için de gerekli olan kültürlere ve bilgi birikimine de sahip olacaktır.
d)   Ulusal  alanda ve de uluslararası proje yapımında, geliştirilmiş, gerçekleştirilmiş olan ve yaşam boyunca öğrenmeyi de kendilerine ilke edinmişlerdir.
e)   Yenilikçi  olmayı ve de evrensel olan etik olan değerlere de sahiplenmiş olacak olan çağdaş mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktandırlar.

Çalışma Alanları
Programdan mezun olmuş olan öğrencilerinde kamuda ve özel sektöründe enerji üretimini ve de planlanmasının yapılmasında, enerji verimliliğinin artılmasında, alternatif enerji kaynakları aramasında, ilgili olarak enerji malzemelerininde seçimini yapmasında, enerjinin de geliştirilmesinde ve de kullanılması ile ilgili  olan birimlerinde  de ayrıca da enerji sistemlerinde ve malzemeleri ile ilgili  olarak araştırma yapma ve  de geliştirme departmanlarında da çalışabilecek yeterlilikte  olması hedeflerinin arasındadır.Özet olarak program mezunlarıda;

Enerji ve tabii kaynakların; Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlıklarının da başta sayılmak üzere birçok bakanlıklara da iş bulma imkanlarına sahiptir.,