Endüstri Mühendisliği Nedir?

0
704
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir? Programın Amacı Nedir?Sizlere bu yazımızda da üniversite tercihini yapacak olan adaylara istedikleri mesleklerin tercihini yaparken istediği meslek hakkında çok geniş bilgi sahibi olmaları doğrultusunda doğru tercihte bulanmalarıdır.

Programın Amacı: Endüstri mühendisliği programında, ürün veya hizmet üretecek olan kuruluşların verimliliğini yükseltmek amacıyla insanın, makinenin ve malzemenin de  etkili bir şekilde kullanılmaları için yöntem ve tekniklerinde geliştirilmesi için ve uygulanması ile ilgili konularda da eğitim vermektir.Gereken Nitelikler: Endüstri mühendisliği programlarında başarılı olabilmek için analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıyız.

Mühendisliğe ve sosyal bilimlere de ilgi duymamız gerekmektedir.

Bulunması gerekli olan diğer bir önemli niteliklerin arasında insanlar le işbirliği yapabilmek ve düşüncelerini başkalarına aktarabilmeleri de önemli nitelikler arasındadır.

 

Çalışma Alanları: Endüstri mühendisleri,

  1. Fabrikalarda iş analizlerini etkili bir şekilde yaparlar.
  2. İnsan ve üretim araçlarının da en uygun bir şekilde yerleştirilmesi ile birlikte üretimin miktar ve kalitesini de artırmayı  amaçlamaktadırlar.
  3. Endüstri Sistemleri Mühendisleri, bütünleşik olarak üretimin ve hizmet sistemlerinin tasarımını yaparlar, planlarlar ve bu sistemleri de yönetirler ve geliştirirler.
  4. Tipik olarak uğraş alanı olan karmaşık üretim ve hizmete yönelik olarak endüstri sistemlerinin tasarımı, planlaması, kurulması ve denetimi işlemidir.

Kamu ve özel sektöre ait olan kuruluşlarda ve fabrikalarda ve yönetici pozisyonlarında oldukça tercihte bulunacak adaylar için yüksek iş bulma olanaklarına da sahiptirler.