Ek Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

0
1067
ek yerleştirme kılavuzu

Binlerce öğrencinin merakla beklediği Ek Yerleştirme Kılavuzu yayınlandı. ÖSYM 25 Ağustos 2016 tarihli duyurusunda ek tercih yapmak isteyen öğrencilerin beklediği Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu açıkladı. Ek yerleştirme kılavuzu aşağıda bulacağınız linkten indirilebilecektir. Adaylar, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 26-30 Ağustos 2016 tarihleri arasında İnternet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır.Ek Yerleştirme Kılavuzu’na Nasıl Ulaşırım?

Ek Yerleştirme Kılavuzu’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Kılavuz ÖSYM resmi sitesinde yayınlanmıştır ve tercih ile ilgili tüm bilgileri içermektedir. Anlaşılmayan noktaları Soru&Cevap sayfamızdan sorabilirsiniz.

2016 ÖSYS EK YERLEŞTİRME KILAVUZUNU İNDİRİNEk Yerleştirme Kılavuzu’nda öğrenciler ek tercih yapmak için gerekli tüm bilgileri bulabilirler.

Ek Tercih Nasıl Yapılacak?

2016-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

Ek Tercih Bilgileri

  1. 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.
  2. Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2016-ÖSYS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2016- ÖSYS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturmaktadır.
  3. 2016-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016-ÖSYS’ye başvuru yapılmış olması zorunludur.
  4. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
  5. Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ve 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzda yer alan bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adayların adı geçen kılavuzları yeniden gözden geçirmeleri yararlarına olabilir.

ÖSYM’nin verdiği genel bilgiler bunlar idi. Tüm bilgilere ulaşmak için lütfen ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzu dikkatle inceleyiniz. Tercihlerinizi ÖSYM kılavuzunda yer alan esaslara ve bilgilere göre yapmanız çok önemlidir.