Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Ek tercih tarihi ÖSYM tarafından açıklandı. Peki ek tercihler ne zaman yapılacak? Ek tercihler nasıl yapılır ve ek tercih kimler yapabilir? Hemen öğrenin.

1
1350
ek tercihler
Ek Tercihler

YGS-LYS sonuçlarının ardından başlayan tercih dönemi sona erdi. Tercihlerini yapan üniversite adayları ÖSYM tarafından açıklanan yerleştirme sonuçları ile üniversitelere yerleştirildiler. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra boş kalan veya yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlara ÖSYM ek yerleştirme yapacaktır. Ek yerleştirme 2016 ÖSYS sonuçlarına göre yapılacaktır. Ek tercih yapma hakkına sahip öğrenciler açıklanan tarihlerde tercihlerini yapacaklar. Peki, ek tercihler ne zaman yapılacak? Ek tercihler nasıl yapılır ve ek tercih kimler yapabilir? Hepsinin cevabı yazımızın devamında. Yazı sonundaki videoyu ile de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Ek tercihler ne zaman yapılacak?

YGS-LYS sonuçlarının ardından yapılan tercihler sonuçlandı. Yerleştirme sonuçlarına göre yükseköğretim programlarında boş kontenjanlar oluştu. Bu kontenjanları doldurmak için ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak. Peki ek tercihler ne zaman yapılacak? Ek tercih tarihleri açıklandı. ÖSYM tarafından belirtilen bilgiye göre ek tercih tarihleri 26-30 Ağustos 2016 arasında olacak şekilde belirlendi. Ek yerleştirme kayıtları ise 6-9 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Ek tercih kimler yapabilir, kimler yapamaz?

İlk merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilen adaylar ek tercih yapamayacak. Yerleştirilmesine rağmen kayıt yaptırmayan adaylar da aynı şekilde tekrar tercih yapamayacak (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç). Ek tercih kimler yapabilir sorusunun cevabı sonuç olarak: yaptığı ilk tercihi tutan adaylar tercih yapamazlar. Tercih yapmasına rağmen yerleşemeyen adaylar ve tercih yapmayan adaylar 2016 ÖSYS sonuçlarına göre ek tercih yapabilecekler. Ayrıca açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olan adaylar da ek tercih yapabilirler.Ek tercihler nasıl yapılır?

Adaylar 2016 ÖSYS ek tercihlerini internet üzerinden bireysel olarak yapacaklar. ÖSYM AİS üzerinden açılacak ek tercih sayfasından ilk tercihlerdeki gibi tercihler yapılacak. ÖSYM merkezleri ve posta yoluyla tercih yapılamayacak. Bu yollarla tercih yapmaya çalışan adayların tercihleri geçersiz olacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler geçerli olacak.

Ek tercih ücreti ne kadar?

Ek tercih ücreti ÖSYM tarafından 15,00 TL olarak belirlemiştir. Adaylar ek tercih ücretini, T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı, T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı, Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı, DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı veya Tüm PTT İş Yerleri aracılığıyla yatırabileceklerdir. Ayrıca ek yerleştirme tercih ücreti ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabileceğiniz “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Ücret ile İlgili Güncelleme:

2015 ÖSYM Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan bilgiye göre: Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaylardan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücreti, tercih süresi tamamlandıktan sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59’a kadar yatırılabilir. Bu süre tamamlandıktan sonra ek yerleştirme ücreti yatırılamaz. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılır, yerleştirme işlemine alınmaz. Bankalardan ücret ödeme işlemleri, resmi iş günlerinde ve resmi iş saatlerinde yapılır. **Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/ banka kartı ile de yatırılabilir.

Ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 Ek tercih sonuçları www.osym.gov.tr sitesinde açıklanacaktır. Ek tercih sonuçları açıklandığında sitemiz üzerinden duyurulacaktır.

Ek yerleştirme hakkında açıklayıcı bir video: