Eczacılar İçin Yeni Sınav

0
621
Biyokimya Bölümü Nedir
Biyokimya Bölümü Nedir

ÖSYM: Artık Eczacılarda da Uzmanlık Sınavı OlacakSenntetik ve biyolojik kökenli ilaç ana maddelerinin üretilmesi, fiziki, kimyasal, ve biyolojik yapılarının arastırılması, değerlendirilmesi, kaliteli ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapan ana bilim dalıdır. Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, bazı laboratuvarlarda, ilaç endüstirisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcı olarak iş bulabilirler.

Eczacılık okumak isteyen adaylara yeni bir haber var2017 yılı eczacılıkta uzmanlık eğitimi giriş sınavı (2017-EUS) hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

21 Ekim 2016 tarihli ve 29864 sayılı resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan eczacılıkta uzmanlık eğitimi yönetmeliği hükümlerine göre üniversitelerinde eczacılık fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyen kişiler için ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi olan (ÖSYM) tarafından eczacılıkta uzmanlık eğitimi giriş sınavı (2017 yılında EUS) gerçekleşecektir.

Eczacılıkta uzmanlık eğitimi sınavı, 24 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Eczacılıkta uzmanlık eğitimi giriş sınavına başvurular ise, 13-21 Haziran  2017 tarihleri arasında alınmaya başlanacaktır. Sınava başvuruda bulunmak isteyen adaylar için kılavuz ile aday başvuru formu ve başvuru tarihleri içinde Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin http://www.osym.gov.tr internet adresinde olacaktır.

Eczacılıkta uzmanlık eğitimi sınavı, adaylarında mesleki bilgilerini de ölçmeye yönelik olarak 100 soru sorulacaktır.

Eczacılıkta uzmanlık eğitimi sınavının konuları ve konularında sınav sorularındaki yaklaşık oranı ekte verilmiş olan tablo’ da verilmiştir.

SINAV KONULARI VE SORULARIN ORANSAL DAĞILIMI

 

SINAV KONULARI:% %4

TIBBİ BİYOLOJİ %3

HALK SAĞLIĞI %1

ECZACILIK MEVZUAT %3

FARMOKOLOJİ %8

KLİNİK ECZACILIK %8

FARMAKOGNAZİ %15

FARMOSÖTİK   TEKNOLOJİ %15

FARMOSÖTİK TOKSİLOJİ % 6