Diş Hekimliği Mesleği Nedir?

0
872
Diş hekimliği Bölümü Nedir?
Diş hekimliği Bölümü Nedir?

Diş Hekimliği Mesleği Nedir Hakkında Bilgi

Diş hekimliği programında, ağız boşluğunun da ve diş sağlığının da korunmasının sağlanması, diş ve de diş etleri hastalıklarının da tedavisinin yapılmasında, diş ve çene ameliyatlarının yapılması ile ağız içi protez yapımının konusunda çalışacak olan diş hekimleri yetiştirilmektedir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler;

Diş Hekimliği programının da ilk iki yılını da başarı ile tamamlamış olan öğrenciye de “Temel Diş Hekimliği bilimlerinde ön lisans diploması verilmekte, beş yıllık Diş Hekimliği Fakültesi’ni de bitirmiş olan öğrenciye ise Diş Hekimliği Yüksek Lisans Diploması ve de “Diş Hekimi” unvanı verilmektedir.

Diş hekimi kliniklerine gelmiş olan hastanın da şikayetlerini dinler, hastayı da muayene eder, gerektiğinde ise rahatsızlık vermiş olan bölgenin de filmini çekerek ve de sağlıksız olan dişi saptayaraktan; dişin durumuna göre de gerekecek olan tedavisini yapacaktır. Protez yapmak için de ağız boşluğunun da ölçüsünü alaraktan, protez yapar veya yaptırırlar, yapılmış olan dişi de ağız boşluğuna yerleştirerek, çarpık olan ve eğri  olan dişleri  de düzeltmek için dişlerin üzerine ve de çenelere bant, tel vb. düzenekleri koyma işlemini yapar, diş etlerindeki olan  hastalıklarını da  ilaç ve ya ameliyat ile tedavi  etmektedir..

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
-El ve parmaklarını da usta bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir.
-Cisimler ve de şekiller arasında da bağlantı kurabilmesi gerekmektedir.
-Hoşgörülü olması ve sabırlı olması da gerekmektedir.
-Estetik anlayışının da yüksek olması gerekmektedir.
-Beyin ve de el koordinasyonunun da yüksek olması gerekmektedir.
-Dikkatli bir şekilde olması ve de dikkatini de bir noktada uzun süre yoğunlaştırabilmesi gerekmektedir.
-Sorumluluk duygusunun da gelişmiş olması gerekmektedir.
-Hoşgörülü olabilmesi ve de iletişim kurma becerisine de sahip olması gerekmektedir.