Dikey Geçiş Sınavı Ne Zaman?

0
687
dgs 2016 basvuru tarihleri ne zaman basliyor
dgs 2016 basvuru tarihleri ne zaman basliyor

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından yapılacak olan sınavda, ön lisanstan lisansa geçmek isteyen devam etmeleri için hazırlanmış olan uygulamalardır.  Meslek yüksek okulları ve iki yıllık üniversite mezunlarıda(son sınıf), açık öğretimin ön lisans bölümünden mezun olan veya son sınıfta halen okuyan öğrencilerin mezuniyet şartları da öğrenciler tarafından yerine getirildikleri  taktirde yapılacak olan sınava girebilme hakklarına sahip olacaklardır.Sınav başvuruları ne zaman başlayacaktır?

Sınav takviminin içerisinde başvurular ise 23 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak ve, 1 Haziran 2017 tarihinde sona erecektir. En geç son başvuru tarihi ise 14 Haziran 2017 olacaktır. Kurum başvurusu ücreti ise “80 Türk lirası” alınacaktır. 

Sınav ne zaman olacaktır?

Sınav 23 Temmuz Pazar Günü 2017 tarihinde yapılacaktır.

15 dakika kuralı sınavda uygulanacak mı dır?

Kurumun, kendisininde yapmış olduğu tüm sınavlarda “15 dakika kuralının uygulanacak olacağını önceden açıklamıştır.

Sonuçlar ne zaman açıklanacaktır?

Sonuçlar ise 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü açıklanmaya başlanacaktır. Kurumun yaptığı sınav sonuçları da saat “17:00”de açıklanması beklenmektedir.

.

Sınavlarının geçerli olabilmesi için sınava girecek olan adaylar nelere dikkat etmelidirler?

Kurum tarafından belirlenmiş olan kurallarda açıkça şu şekide belirtilmektedir:

Bir adayın sınavının da geçerli sayılması ve cevap kâğıdının da değerlendirilmeye alınması için adayların; sınava, atanmış olduğu salonda girmesidir, sınav başlamadan öncede sınava giriş belgesini de sınav görevlilerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Kopya çekme ya da çekilmesine müsaade etme girişiminde bulunmaması gerekmektedir.

Cevap kâğıdına da Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve de soru kitapçık  numarasını da  doğru  bir şekilde  yazarak kodlaması gerekmektedir.

Belgelerinden biri  eksik veya geçersiz olduğu zaman salon görevlileri tarafındanda yanlışlık ile sınava alınmış olan veya sınav kurallarına da uymadıkları hâlde  ve de sınavın düzenini de bozmamak için salondan çıkarılmayaraktan sınava devam ettirilmiş olan adaylarında sınavları, sınavın tutanakları ve  de kamera kayıtları da incelenerekten Öğrenci ve seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından sınavları geçersiz sayılır.