Ders Çalışmada Problem Çözme Yolları

0
693
Problem çözme taktikleri
Problem çözme taktikleri

Zor konu değil midir İçimizde bu konuya geçecek olanlar vardır, giriş yapanlarda vardır ve de namını da duyanlarda vardır. Öncelikle namını duyulmuşlardan başlamış olalım.
Önceden bu yollardan geçmiş olanlar ve bu konuyu tatmış olanlarda bizlere acayip zor birer konu ya da ‘çok basit birer konu demişlerdir. Bunun bizim için bir önemi var mıdır Hayır
Neden dersek çünkü hepimizin de öğrenme yapısı da süresi de ve şekli birbirinden çok farklıdır, önemli olan da bizin bu konuda ne düşündüğümüzdür.
Kendimizi konuya başlayacakken tek bir odağa sabitlemeyiz. Kesin ben yapamayacağım ya da kesin ben yapmalıyım çok fazla kendimizi kasmaya gerek yoktur. Sevdiğimiz bir işe başlarken gibi kitaba merhaba demeliyiz. Seçeceğimiz kitabın da bizim seviyemize uygun olmasına özen göstermeliyiz. Seviyemizden çok üst kitaplar bizi konulara karşı soğutmuş olurken seviyemizden alt kitaplarda bizi oyalayacaktır. Kitaplar hakkındaki olan yorumları da okuyabiliriz, varsa deneme fırsatımız deneyebiliriz. Problem konusunu da olabildiğince zincir şeklinde götürmeye çalışmalıyız. Sayı ve kesir sorularında tam olarak anlamıyla kavramadan bir sonraki konuya da geçmek bize zaman kaybettirmiş olacaktır. Her birinin de ismi farklı ve ayrı olsa da ve çok farklı konularmış gibi gözükse de birbirine zincir gibi bağlı olan konulardır. Sorunun bizden ne istediğine ve de bize verilmiş olanlara odaklanmamız bizi çözüme daha hızlı olacak şekilde götürecektir. Kolaydan başlayarak zora doğru gitmeliyiz. Unutmamalıyız ki; emeklemeden koşamayız. Olabildiğince fazladan soru görmemiz de, bizim sınav sırasında yorum gücümüzü arttıracaktır.
Konu ile ilgili notlar tutmalıyız. Sınava kadar olan sürede ‘Ben bunu unutabilirim’ dediğimiz bilgileri kaydetmeliyiz ve gözümüzün önünde bulundurmalıyız. İlk testlerinizi de çözerken bize faydası çok olacaktır. Zamanla notlarımıza bakmadan eğer çözebiliyorsak doğru yoldayız demektir.