Ders Çalışma Programı Oluşturmak

1
5339
ders çalışma programı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda ders çalışma programı oluşturmanın önemini ve iyi bir ders çalışma programı nasıl oluşturulur? sorusunun cevabını anlatacağım. YGS-LYS hazırlık döneminde ders çalışma programı hazırlama kesinlikle size çok şey katar. Kendinize program yaparak oluşturduğunuz düzene göre ilerlemek sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.Kesinlikle şunu söylemeliyim ki plansız çalışmak bir yaprağın rüzgarda savruluşuna benzer. Eğer plansız iseniz mesela etrafınızdakiler hangi konuyu çalışıyorsa onu çalışmaya itebilir. Arkadaşlarınız ‘bu konudan soru çıkmıyormuş veya 1 tane çıkıyormuş’ tarzı sözlerle çalıştığınız konudan alıkoyabilir. Böyle sorunlar yaşamamak için önceden büyük çaplı 3-5 ay gibi sürelerden oluşan ben bu konuyu şu hafta çalışacağım, YGS’yi 3 ayda bitireceğim YGS’yle birlikte LYS’den şu konuları halledeceğim diye bir ders çalışma programı yapın. Tabi ki programlarınızda sıkıntılar çıkacak. Belki 1 hafta geriden geleceksiniz ama ne çalıştığınızı her zaman bileceksiniz ve ben bu konuyu hallettim diyebileceksiniz. Kendim de programımı çoğu zaman tutturamazdım ama yeri geldiğinde de o haftayı bitirip diğerine atladığım da olmuştur.

ders çalışma programı örneğiBüyük çaplı planınızı hazırladıktan sonra yapmanız gereken diğer şey haftalık ders çalışma programı hazırlamak. Her hafta başında çalışacağınız konuları bir beyaz kağıda yazın ve odanın bir tarafına asın. Ayrıca haftalık soru hedefi gibi kendinize hedefler koyarsanız bu da faydalı olacaktır. Haftalık ders çalışma programı hazırlarken her gün hangi konulara çalışacağınızı tek tek yazın. Hatta günlük programınızı saatli yapın. Ancak mesela saat 7’de kalkacakken 9’da kalktınız, çalışmaya da 10’da başlayabildiniz. Ne yapıyoruz? Hemen programı yırtıp yine program hazırlıyoruz. TABİ Kİ DEMEYECEĞİM. Geç kalktıysan geç kalkmanın bedelini ödeyeceksin. Dinlenme saatinden olur uyku saatinden olur taviz vereceksin ve o programa elinden geldiğince uyacaksın.

Bu arada uyku demişken bazı şeyler duyuyorum şöyle: 4 saat uyku için yetermiş, ben bugün uyumasam da olur gibi düşüncelere kapılmayın. Bugün uyumazsan sana söyleyeyim YARININI ÇÖPE AT! Uyku için 6 saat çok ideal en fazlada 7 saat olsun.

ders çalışma programı örneği

Çalışma programlarından bir diğeri de günlük ders çalışma programı. Günlük programda da çalışma saatleriniz kendinize kalmış ama tavsiyem yaz aylarında en geç 8 de başlayın. (mezunlar için ise kışın 8 de kalkıp çalışmaktan güzel bir şey yok yani siz hep 8 de başlamaya hazır olun.) Günlük 5-6 saatin altına düşmeyin çünkü rakipleriniz bu saatin altına düşmüyor olacak. Son olarak da bazıların takıntılar var benim gibi diyelim. Saat 9 da 9:15 9:30 9:45 10:00 gibi saatlerde başlayacağım diyorum sonra 9:02 de oturuyorum aaaa 2 dk geçmiş artık 9:15 te başlayayım diyorum. Kesinlikle böyle bir hataya düşmeyin . Ben bunu çok geç aştım. Çözümü de şu: Yanınızdaki not defterinize çalışmaya başladığınız saatleri yazın, gittikçe bu alışkanlığınız yok olcak ve 9:02 sizin için biçilmiş kaftan gibi hissedeceksiniz.

Son bir şey daha: Gün sonunda çalıştığınız saatleri toplayın. Az çalıştıysanız yarın daha çok çalışın. Çok çalıştıysanız yarın çalıştığınız süreyi aşmaya çalışın.

Herkese İyi Çalışmalar… Altta kendim çalışırken not defterime yazdığım ders çalışma programı örneği (LYS Matematiğe bir hafta kala uyguladığım programım) ve bazı çalıştığım saatlerin fotoğrafını ekleyeceğim bir göz atın.

BONUS VİDEO: Soru Bükücü’den İdeal Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?