Ders Çalışma Metotları 1- Okuduğunu Kavrama

0
2120
Ders Çalışma

Sınav hazırlık süreçlerinde bizleri zorlayan ve çalıştığımız konuları sıkıcı kılan okuduğunu anlayamama faktörü, gerek sözelcilerin gerek sayısalcı, gerekse eşit ağırlık öğrencilerinin yaşamak istemeyeceği bir tecrübe. Bu durum özellikle okuldaki sınavlarımıza çalışırken karşımıza çıkıyor. DOTP ders çalışma metodu ile, artık bu sorunu geride bırakabileceğimize inanıyorum.Dikkatli Okumanın Temel Prensipleri (DOTP Metodu)

DOTP metodu okuduğunuz yazıyı 4 kere tekrar ettikten sonra aklınızda bir yer etmesini sağlıyor.  Dikkatli Okumanın Temel Prensiplerinin amacı okuduğunuz yazıdaki ana fikirleri ve bu fikirleri birbirine birleştiren bağları bir araya getirebilmektir.

Bu metotta yapmamız gereken oldukça basit. Konuyu bir kez okuduktan sonra anlatılmak istenen önemli noktaların altını çiziyoruz. Ardından kendimize şu soruyu soruyorum. Konuda anlatılmak istenen önemli noktalar nelerdir? Şimdi o altını çizdiğiniz bölümlere bakmadan bu soruya cevap vermemiz gerekiyor.Şimdi konuyu bir kez daha dikkatli bir şekilde okuyoruz. Buradaki kilit kelime dikkatli. Şimdiki görevimiz biraz değişti. Bu sefer konuda belirtilen detayları aklımızda tutmalıyız. Detayları iyice kavradıktan sonra ise az önce belirlediğimiz ana fikir ve önemli noktalar ile detayları birleştirme işlemine geçmeliyiz.  Bu etapta daha önceden bildiğiniz akılda tutma yöntemlerinizi uygulayabilirsiniz (İstek dahilinde).

Ders Çalışma
Ders Çalışma

Bu aşamamızda konuya yeni bir bakış açısı kazandıracağız. Yazıya şöyle bir göz gezdiriyoruz. Yalnız göz gezdirme işine baştan değil sondan başlıyoruz. Ayrıntılar ile asıl anlatılmak istenen arasındaki bağları nasıl kurduğumuzu kontrol ediyoruz. Eğer konu çok uzun ise bölümlere ayırabilirsiniz.

İşte geldik bütün konuyu bir çırpıda okuma aşamasına. Şimdi sizlerden tüm konuyu tekrar bir kez okumanızı rica ediyorum. Bitirdiniz mi ? Kitabı kapatın ve bakmadan konuyu kendinize bir kez okumayı deneyin. Bu işlem sona erdikten sonra kitabı açın ve atladığınız bölümlere göz atmayı deneyin. Atladığınız bölümler var ise durumun kritiğin yapın ve sebeplerini tespit edin.

Tüm adımları başarıyla tamamladıktan sonra biraz dinlenme zamanınız geldi. 1-2 saat sonra konuyu son bir kez daha okuyun ve göreceksiniz ki yabancı kaldığınız hiç bir kısım kalmamış.

Ders Çalışma Metotlarıyla Başarıya Ulaşmak

Bu yazımızda ilk metodumuz olan Dikkatli Okumanın Temel Prensipleri (DOTP) metodunu inceledik. Yazı serimizin ilk yazısının sonuna geldik. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Sağlıklı ve başarılı bir eğitim haftası dileği ile.