Motivasyon Ders Çalışırken En Önemli Gereç -2

0
2031

Herkese tekrardan merhaba değerli öğrenci arkadaşlarım. Motivasyon üzerine olan yazı serimizin ikinci yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Önceki yazımızda, dikkat, enerji, planlama ve geri bildirim konuları üzerinde durmuştuk. Serimizin bu yazısında ise, sistem kurma , hedef belirleme, takım ruhu ve karamsarlık konularına değineceğiz. Tüm maddeleri bir araya getirdiğimizde ne kadar rahat motive olabildiğinizi kendiniz test edebileceksiniz.Sistemli Çalışmak Bizlere Kuralları Belirleme Şansı Tanır

Üniversite sınavlarına hazırlık, hepimizin bildiği gibi bir süreçtir. Bu süreç içerisinde esnek hareket edebilmek, planlama yapmak ve hedefe emin adımlarla gitmek için mutlaka bir sistemimizin olması gerekir. Sistem olmadan yola çıkarsak, kurallarını bilmediğimiz bir oyunu oynama zorunluluğu ile karşı karşıya kalırız.Bu durum sizi motive olmaktan alıkoyar. Peki nedir bu sistem dedikleri ?

Kendinizi herkesten çok en iyi siz bilirsiniz. Zayıf noktalarınız, sevdikleriniz ve yapmaktan haz duymadıklarınız. Çalışmanın ve bir program sahibi olmanın her ne kadar bilincinde olsak ta, bu programın kurallarını belirlemek ve kendinizi motive etmek zorundasınız. Örnek olarak 100 matematik sorusu çözdükten sonra sevdiğiniz dizinin bir bölümünü kendinize ödül olarak koyabilirsiniz. Günlük hedeflerinize ulaşmadan o çok sevdiğiniz çikolatalı keklere dokunmak yok. Sisteminizi derin bir şekilde hazırlarsanız, her ihlalinize bir ceza ve her ulaştığınız hedefe bir ödül koyabilirsiniz. Emin olun izlediğiniz bu yol ile o çok sevdiğiniz dizi sizin için daha güzel bir hal alacaktır ve çikolatalı kek ise daha tatlı bir hal alacaktır.Gelecekte Bir Doktor Olacağım

Hedefinizi belirlerken dikkatli olun. Bir bakmışınız istediğiniz oluvermiş. Dikkat ettiyseniz arzularımız, hedeflerimiz ve düşüncelerimiz hayat tarzımızı belirliyor. Hedefinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlarla karşı karşıyasınız. Bunlardan ilki rastgele bir hedef olup olmadığını belirlemek.

Üst komşunuz bilgisayar mühendisi, arkadaşınızın kuzeni avukat veya çok sevdiğiniz erkek arkadaşınız bir iç mimar diye, sizinde o yoldan gitme zorunluluğunuz yok. Bu konuda özellikle aile örneği vermedim. Anne öğretmen, baba öğretmen, sende öğretmen olacaksın veya bende öğretmen olmalıyım. Lütfen bu tuzağa düşmeyelim.

Hedefinizi belirlerken kimseye danışmayın. Önce siz hedefinizi belirleyin. Sonra çevrenizdekilerin fikrini sorarsınız. Hedef belirleme konusunda önümüzdeki günlerde detaylı bir yazı paylaşacağız.

indir

Hepimiz Birimiz, Parlak Bir Gelecek İçin Varız

Çalış, Çalış nereye kadar. Yeter artık biraz bilgisayar oyununun zararı dokunmaz. Hem bilimsel araştırmalara göre zeka da geliştiriyormuş. Kendi kendinize bulacağınız bahanelerin ucu bucağı yoktur. Beyniniz sırf biraz rahat edebilsin diye arkanızdan ne dolaplar çeviriyor da haberiniz yok aslında. İşte tam bu noktada takım ruhu önemini gösteriyor.

Eğer arkadaşlarınızla beraber çalışırsanız, daha hızlı motive olabilirsiniz. Takıldığınız yerlerde size destek çıkan bir takımınız, düştüğünüzde sizi kaldıran bir dostunuzun yanınızda oturduğunu hissetmeniz, sizin o sürekli bahane üreten beyninize karşı kullanacağınız müthiş bir silaha dönüşebilir.

Takım içerisinde hem sisteminizi hem programınızı daha kolay bir şekilde hayata sokabilirsiniz.

Havada Amma Soğuk, Cuma Günü Ders Mi Çalışılır, Motive Olamıyorum

Hani ligin ortalarında yer alan takım gelir sizi 5-0 yener, maçtan sonrada başlarsınız konuşmaya ya. Hakem penaltımızı vermedi, iyi oynadık ama şanssızdık. İşte tam da bundan bahsediyoruz. Ağlamayın arkadaşlar. Önümüzdeki maçlara bakmalıyız. Eğer canınız çalışmak istemiyorsa ve o tembel kıçınızı bir türlü yataktan kaldıramıyorsanız, kontrolü ele alın ve kalkıp dersin başına geçin artık. Sizi sizden başka düşünen yok.

Unutmayın hedefinize giden yolda engeller ile karşılaşmıyorsanız, yanlış yolda yürüyorsunuzdur.

Motivasyon serimizin ikinci yazısının da sonuna geldik. Mutlu ve huzurlu kalmanız dileği ile.

Hoşça kalın.