Biyokimya Bölümü Nedir?

0
688
Biyokimya Bölümü Nedir
Biyokimya Bölümü Nedir

Programın Amacı;Biyokimya bölümü da amacıda; biyolojik bilimlerin, sağlık bi­limlerinin, beslenme ve de çevre olaylarının ile ilgili olan konularında da eğitimini yapmaktadır.
İkinci yıllarından sonra da öğrencilerin alt dallardan olan biyokimyagerlik olan dalına geçmektedirler.

Klinik kim­ya dersi, genetik fermantasyon teknolojileri benzeri endüstriyell hijyene dayalı, atık değerlendirmesine ve bunun yanı sıra arıtma yöntemleri benzeri derslerinin okutulması ve  de deneyler üzerine çalışılmaktadır.Programda Yer Alan Belli Başlı Dersler İse Şunlardır;

Biyokimya bölümünün programını “biyokimyagerlik” ve de”biyoteknoloji ağırlıklı olaraktan kimyagerlikte” olmak üzere iki alt olan dallara ayrılmışlardır. Biyokimya programınında ilk iki yılında ise hücre biyolojisi, mik­ robiyolojiler, fizyoloji ve histoloji, anorganik kimya ve de analitik kimya, matematik ve bilgisayar gibi derslerde okutmaktadırlar.

Çalışma Alanları

Mezunların, gıdalarda, ilaçta, tıbbi kimyasal olanmaddelerin, tarım ilaçlarının,kozmetik ve deterjan sanayilerinin ve fermantasyon teknolojisine dayalı olarak sanayi kollarında, üniversitelerde, tıbbi tarımsal  olan ve çevre araştırma merkezlerinin de araştırma laboratuvarlarında görev  alabilme olanaklarına sahiptirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu kimya bölümünün mesleğinde sürekliolarak gelişen geniş birer çalışma alanlarının da olması bu mesleğinde iş bulabilme olanaklarının da daha da genişleşmesine de yol açacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikleri:

-Görme sorunun olmaması gerekmektedir.
-Kimyasal maddelere de alerjisinin olmaması gerekmektedir.
-Sayısal düşünme gücüne de sahip olması gerekmektedirç
-Bilimsellere merakı olacak, araştırmacı bir kişiliğe sahipte olması gerekmektedir.
-Bir işi planlayabilmesisi ve de uygulayabilmesi koyabilmesi de gerekmektedir.
-Matematiğe ve de fen bilimlerine de ilgili olan ve bu konularda  başarılıya yatlınlık olması gerekmektedir.