Bir Esintinin Başarısı

0
1409
ösym rehberim

Her uçurtmanın bir ipinden tutanı, her geminin bir kaptanı, her başarının da bir hedefi vardır. Eğer biz kendimizi rüzgara bırakırsak savrulur gideriz. Ve rüzgar her zaman bizi istediğimiz noktada bırakmaz. Bu yüzden rüzgarın bizi yönlendirmesini beklememeliyiz. Rüzgarı kendi hedefimiz doğrultusundaki yönlerde kullanmalıyız. Eğer biz bir gemi kaptanıysak gemimizi fırtınaya teslim etmemeli ve gemimizi asla terk etmemeliyiz. Sınavlar da bizim gemimiz. Verdiğimiz emekler harcadığımız zamanlar ve yorulduğumuz çalışmalar ise bizim rüzgarımız. Çalışmadığımız zamanlarda rüzgar sertleşip fırtınaya dönüşebilir ancak gemideki hayallerimizi suya düşürmemek için çaba harcamalıyız.

Peki rüzgarımız istediğimiz gibi diyelim. Rüzgarın istediğimiz gibi olması yeterli değildir. Varacağımız liman da rüzgar kadar önemlidir. İşte bu noktada hedeflediğimiz yerler işin içine dahil oluyor. Hedeflerimiz olmadan rüzgarı ayarlayamayiz. Sıkça kafalarda yer edinen “puan gelsin bakarız” mantığı sizi verim alacağınız bir limana ulaştırmaz. Bu yüzden kendinize bir liman belirleyin ve limana ulaşmak için gerekli olan rüzgarı rüzgarın yönünü ve gemide taşıdıklarınızı sistematik biçimde ayarlayın. Hatta bir kağıda kendinizle sözleşme bile imzalayın. Kendinize verdiğiniz sözleri tutun.

İlk yazımda bahsettiğim gibi hala çok geç değil bir an önce o trene binin ve düzeninizi oluşturun. Çevrenizde ki insanlara bakıp kendinizi yargılamayın karşılaştırma yapmayın. Başarmak için kendinize zaman tanıyın. Ve küçük bir tavsiye: Anlamak çözmenin yarısıdır derler, gayet doğru bir cümle. Bu yüzden paragraf soru bankası edinin. ÖSYM Monteigne – Denemeler kitabını ve Nurullah Ataç kitaplarını sever. Sınavlarda buralardan alıntı yapar bu kitapları okumaya çalışın herkese bol verimli iyi çalışmalar ?