Bilim Tarihi Programı Nedir?

0
688
Bilim Tarihi Programı Nedir
Bilim Tarihi Programı Nedir

Bilim tarihi programının amacı;Bilim tarihi boyunca bilim ile ve de onun ila ilgili olaraktan zihinsel olan faaliyetlerinde gelişmesini,bilimsel  gelişmeninde geçirmiş olduğu değişik evrelerinde, gelişimini etkilemiş olan etmenleri de inceleyecek tarzda araştırıcılar yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Bilim tarihinin programında gösterilen eğitim süresi de dört yıldır. Programda okutulmuş olan bilim tarihi ve matematik tarihi, ilk çağ felsefesi tarihi ve mantık, sosyoloji tarihi, fizik tarihi ve bilim tarihleri, metin incelemeleri dersleri de okutulmaktadır. Öğrencilerinde, eski Yunancayı, Latinceyi, Arapçayı ve de Farsça dillerinden birini öğrenmeleri zorundadır.Çalışma Alanları:
Bilim bölümünde mezunlarında programını bitirmiş olanlar da Bilim Tarihçisi unvanı alarak görevini almış olurlar. Bilim tarihçisi de farklı olan dallarda bilimsel olan bilginin de nasıl bir şekilde eski zamanlardan günümşuan ki zamanımıza kadar gelmiş olan bilimsel olan metinleri de değerlendirerekten, yapılmış olan çalışmalarında biliminde gelişmesine de katkılarını değerlendirmektedir.
Bilim tarihinden mezun olan adaylarda üniversitelerde, bilim ve kültür kurumlarında (vakıflar ve de basın  ve yayın kuruluşlarında vb.) araştırıcı olaraktan görev alabilirler ve de ortaöğretimin kurumlarında ve de bilim tarihinin dersini de okutabileceklerdir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler ise şunlardır;
•    Temel bilimlere ve de sosyal olan bilimler ile ilgili olan konulara merak duymaları gerekmektedir.
•    Güçlü bir belleğe sahip olmaları ve de analitik düşünme yeteneğine de sahip olmak gerekmektedir.
•    Bilimsel olan çalışmalardan da hoşlanmak gerekmektedir.