Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Nedir?

0
650
Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Nedir
Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Nedir

Genel BilgilerPuan Türü: Özel Yetenek
Eğitim Süresi: 4

Programın AmacıBeden eğitimi ve spor programının (BESYO) temel amacı, adayların fizyolojik yapısı ve de psikolojik durumu şekilde olan kapasitesini de sporda en yüksek ve etkili performansı sağlayabilmesi amacı ile doğrultusunda da yön verebilmek amacı ile ve kapasiteyi de geliştirici şekilde teknikleri de yerine getirebilecek olan sporcuları ve de spor eğiticilerini yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Beden eğitimi ve spor programlarındada okunmuş olan eğitim süresi 4 yıldır. Programda okunan spor biyolojisi ve de uygulamalı fizyolojisi, fonksiyonel anatomi ve kineziyolojisi, ilkyardım ilkelerini, spor psikolojisini, egzersiz fizyolojisini, psikososyal açıdan spor gibi derslerde gösterilmektedir.

Gereken Nitelikler

Beden eğitimi ve spor programına başlayabilmek içinde öncelik şekilde sporun belli bir branşlarında kabiliyetli olmak gerekmektedir. Bu alanda çalışmış olan insanlar da bir anlamda da eğitici olaraktan görevlerini yaptıkları için, insanlar ile iyi bir iletişim kurabilmek, sabırlı bir şekilde ve dayanıklı olabilmek adına bu alandaki başarıları arttırıcı olan faktörlerden sayılmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Beden eğitimi ve spor programını bitiren mezunlar “Antrenör” olaraktan görev yapmaktadırlar. Antrenörler ise insanların hangi spor türlerine ne dereceden yatkın bir şekilde olduklarını saptar ve de bireyleri yeteneklerinin doğrultusunda eğitmiş olurlar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Beden eğitimi ve spor programını tercih edecek ola adaylar;

  •  Sporun belli bir alanlarında yetenekli olmaları gerekmektedir.
    •  İyi bir iletişim kurabilmeleri gereklidir.
    •  Sabırlı olmaları gerekmektedir.
    •  Bedence sağlam ve de dayanıklı da olmaları lazımdır.

Çalışma Alanları

Antrenörler (spor eğitimcileri) ise gençlik ve spor genel müdürlüklerine bağlı olan kuruluşlarda, üniversitelerde ve okullarda, spor kulüplerinde görev yapabilme olanaklarına sahiptirler.