Basın ve Yayın Bölümü Nedir?

0
1676
basin ve yayin mezunlari ne is yapar
basin ve yayin mezunlari ne is yapar

Habercilik, gazetecilik, muhabirlik sevgisi olanlar için tercih ettiği bölümlerden biri olan Basın ve Yayımcılık Bölümü çoğu defa Basım ve Yayımcılık Teknolojileri bölümü ile aralarında karışıklık yaşanabiliyor. İki bölümün farklı olduğunu buradan siz saygı değer okuyucularımıza bildirmekteyiz. Ancak iki bölüm farklı olsa da gördükleri eğitim ve çalışma alanları bir birine yakın oldukları görülmekte. Basım bölümü biraz daha teknik kısımla ilgilenirken, Basın ve yayıncılık bölümü daha çok haberi araştırma; yani muhabirlik ve gazetecilik ile ilgili bir alandır. Şimdi isterseniz Basın ve yayıncılık bölümü iş olanakları, çalışma alanları, nerede çalışabilecekleri vb. konularla ilgili bilgiler sunalım. 

Basın ve Yayıncılık Bölümü Hakkında BilgiBu bölüm 2 yıllık (ön lisans) bölümleri arasında yer almaktadır. Eğitim süresi iki sene yani dört dönemden meydana gelmektedir. Eğitim boyunca habercilik, gazetecilik alanları ile ilgili bilgiler yer alır. Haberin nasıl elde edileceği, nasıl yayınlanacağı gibi konularda öğrenciler dersler verilir. Basın ve Yayıncılık bölümünün olduğu üniversitelerden bazıları şunlardır. Bu bölüm Sakarya üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitesinde eğitim vermektedir. Fakat Mustafa Kemal Üniversitesi kapsamında hem Antakya’da hem de İskenderunda bölgelerinde yer almaktadır. İskenderun’da ikinci öğretim sınıfı da mevcuttur.

 

Basın ve Yayıncılık Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olanlar çeşitli yerel gazetelerde, ulusal basında, TRT’de, grafik tasarım şirketlerinde vb. yerlerde çalışma imkanına sahip olabilirler. Bunun yanında internet siteleri üzerinden kendi işini yapan daha açık bir söylemle kendi internet sitesini kuranlar ve bu sitelerde çalışanlar kendilerine iş imkanı bulurlar. KPSS sınavına girilerek TRT’de işe başlama şansı olabilir. Ancak KPSS taban puanları biraz yüksek sayıldığından dolayı bu biraz kişileri zorlamaktadır. Öğrenciler genellikle DGS’ye girerek 4 yıllık Gazetecilik bölümüne geçiş yapmayı tercih eder.

Basın ve Yayıncılık Maaşları

TRT’ye girmeyi başaranların maaşları yüksek olabilmektedir; ancak özel sektörde çalışanların maaşları için bunu söylemek biraz güçtür. Asgari ücretle yerel gazetelerde çalışanı da vardır, internet sitesinden 3-5 bin kazananı da kendilerine bu sektörde yer alabilir.