Arkeoloji Nedir?

0
642
Bilim Tarihi Programı Nedir
Bilim Tarihi Programı Nedir

Genel BilgilerAlacağı Unvan:
Puan Türü: TM-3
Eğitim Süresi: 4 yıl

 PROGRAMIN AMACI:

Bu bölümde, insanlık tarihinin de başlangıcından beri günümüze kadar  olan geçen bir sürecin içersinde insanın ve de yaşamış olduğu ortamına ilişkin bir şekilde yüzey ve su altının yapılan  araştırmaları ve de kazılar ile ele geçmiş olan her çeşit tarzından buluntular, bulgular ve kalıntıyı inceleyecek, değerlendirecek ve koruyacak kişileri yetiştirmektedir.
Bunun yanı sıras Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, ağırlıklı olarak Eski Çağ sanatı ve tarihi hakkında derinlere inerek bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Tekniklerinde gelişimine paralel olaraktan modernleşme ile beraber eski kültürlere ve eserlere olan ilginin de artması, restorasyonun da kendini ön plana çıkmasıdır, tarihi eserlerin turizminin de gelişmesi de mesleğe olan ilgiyi daha çok artırmaktadır.
Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

  •  Tarihe ve kültürün konularına olan merakı ve de bu alanlarda başarılı bir şekilde olması gerekir.
    • İyi birer gözlemciler olması, araştırmacı olması, sabırlı olması ve de açık havada çalışmaktan da hoşlanan birisi olmasıdır.
    • Sözel düşünmeye, neden ve sonuç ilişkisinde ortaya çıkarabilme gücüne de sahip olmalı ve de bedence sağlam olması da gerekmektedir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Üniversitelerde de öğretim görevlisi olarak ya da araştırmacı olaraktan çalışırlar.

Müzeler ve de anıtlar genel müdürlüğü’ne  bağlı olaraktan çeşitli müze kültürlerinde ve de tabiat varlıklarını da koruma kuruluşlarında, özel müzeler de, vakıflar genel müdürlüğünde, maden tetkik arama enstitüsülerinde çalışırlar. Ayrıca da sanat galerilerinde yönetici olarak, uzman ve de araştırmacı olarak da görev alarak yapabilirler.