Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

0
640
Alman Dili ve Edebiyatı
Alman Dili ve Edebiyatı

GENEL BİLGİLER:Puan Türü: Dil 1

Eğitim Süresi:4Eğitim Türü: Lisans

PROGRAMIN AMACI

Almanya ve Alman dilini konuşan ülkelerinde edebiyatları da ve kültürleri de kronolojik sıra ile ve tarihi gelişimin süreci içerisinde öğretilmektedir. Alman Dili ve geçmişten günümüze geçirmiş olan evreleri ve değişimlerde yazılı olan eserler üzerinde dilbilim açısından araştırılırlar ve öğretilirler.

Kültür tarihi ile birlikte alman dilinin de tarihi içinde nasıl ve hangi yönde geliştiğini de anlatılmaktadır. Bir dildeki gelişmelere ancak bu dilde ortaya konmuş olan edebi eserlerin ışığında anlaşılabildiği için alman dili hem zamanın içindeki farklı kullanımları da hem de dünya görüşlerini ve düşünce sistemlerinin içerisindeki işlevleri ile birlikte irdelenmektedir.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sözlü ve yazılı olarak iletişim becerilerinin de güçlü olması gerekir.

Gündemi ve teknolojik olan gelişmeleri de yakından takip etmesi gerekir.

Sabırlı ve yaratıcıda olması gerekir.
Alman diline ve kültürüne de ilgi duyması gerekir.

Ekip çalışmalarına da yatkın olması lazımdır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mezun olanlar öğretmenlik yapmanın yanı sırada satış ve pazarlamada, ithalat ve ihracatta,  halkla ilişkilerde, pazarlamada,  yabancı dilde eğitimde ve öğretimde, yayın evlerinde, hava yolu taşımacılığında, lojistik, basın-yayında, uluslararası ilişkilerde gibi sektörlerde çalışma imkânlarına da sahiptirler.
Bu bölümden mezun olmuş olanlar banka ve ya  Banka ve benzeri  olan kurum ve kuruluşların kambiyo servislerinde, başta  olarak kültür ve turizm bakanlığında olmak üzere sanayi ve ticaret bakanlığında, dış işleri bakanlığı gibi resmi kurumlarında dış ilişkilerinin servislerinde, Almanya veya alman dilinin de konuşulmuş olduğu ülkeler ile ticaret yapmış olan özel şirketlerde, acente veya bankalarda iş bulabilme imkânlarına sahiptirler.