ALES Giriş Belgesi Açıklandı.

0
736
Ales sonuçları ne zaman açıklanacak
Ales sonuçları ne zaman açıklanacak

Akademik Personel ve Lisansüstü eğitimi Giriş Sınavı (ALES-2017) ilkbahar döneminde yapılacak olan sınavın giriş belgeleri yayımlanmıştır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin de (ÖSYM) internet sitesinde yer almış olan duyurulara göre, 7 Mayıs pazar günü yapılacak olan ALES  başvurmuş olan adayların, sınava girecekleri binalar ve salonlara atanma işlemleri de tamamlanmıştır.ALES SINAV GİRİŞ BELGELERİ

Adayların sınava alınacakları yer bilgilerini gösteren giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile birlikte “https: //ais.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenebileceklerdir.Sınav, saat 10.00’da başlayacaktır. Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adaylarında binalara alınma işlemleri tamamlanacaktır. Saat 09.45’ten sonra gelen adaylar salon binalarına alınmayacaktır.
ALES SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Yurt dışında lisans eğitimini bitirip de ülkemizde akademik kariyerine de başlamak amacıyla denklik başvurusunu yaparak başvurusu kabul edilmiş kişilerin, hali hazırda olan ülkemizde bir lisans eğitimi programına dahil ve bu programı başarı ile bitirebilecek durumda olan kişiler ve bir lisans eğitimi programından mezun olmuş olan kişiler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin açıklamış olduğu kanun hükmünde kararname uyarınca ALES girmeye hak kazanmış olan kişilerdir. Bütün bu şartları sağlıyorlarsa eğer  ALES akademik kariyer içerisinde de eğitim öğretim planlamacısı, öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi gibi kadrolara da açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara  da naklen atanabilmek için girilmesi zorunlu olan bir sınavdır.
Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezlerinden veya internet üzerinden başvuru yapılacak olan sınavda , daha sonra öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin resmi sitesi üzerinden başvuru sürecini takip edebiliriz. Sözel veya sayısal alanda gerçekleştireceğimiz sınava giriş yerimiz şehirlerinizin hangi bölgesini tercih ettiğinize göre değişkenlik gösterebilmektedir, bu seçimleri de yaptıktan sonra ALES giriş yerinizi de öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin resmi sitesinden öğrenebiliriz.